E-Ticaret, wooCommerce

iyzico wooCommerce başlangıç rehberi

iyzico wooCommerce başlangıç rehberi

iyzico Nedir?

iyzico Türkiye’de hizmet veren BDDK tarafından yetki verilmiş fintech girişimidir.. İnternetde yapılan ödeme işlemlerine aracı olmak için araç ve teknoloji üretip bankalar, alıcılar, satıcılar ve diğer paydaşları birleştiren çözümler üretmektedir. Bizlerin en çok kullandığımız çözümü herhalde (iyzipos) kredi kart tahsilatı ve pazaryeri çözümüdür. Diğer çözümleri için kendi sayfalarından ve iletişim hatlarından destek alınabilir.

iyzico’yu öne çıkaran diğer ödeme çözümlerine göre avantajları;

  1. Startup dostu.
  2. İlk başlangıç ücretleri yok. İşlem başına ücret alınıyor.
  3. Destekleri başarılı.
  4. Yazılım ve sistem altyapıları kararlı.

iyzico wooCommerce başlangıç rehberi

iyzico’nun yakın bir zamanda global bir firma olan PayU tarafından satınalındığınıda eklemeden geçmeyeyim.

iyzico sunduğu çözümler için API ortamı sunup çözümlerinin bütün platformlarda kullanmasını sağlamaktadır. Geliştiridikleri API ler için dökümantasyon sayfalarında ve github repolarında bir çok örnek mevcut. API’ları için Php,Java,C#,Ruby,Nodejs,Python kütüphaneleri herkesin ulaşımına açık bir şekilde repolarda mevcuttur.

Sundukları API’lerin hazır platformlarda kullanımı için kendi geliştirdikleri eklentileri (wooCommerce,Opencart, Magento vs) iyziconun sayfalarından inceleyebilirsiniz. Offical eklentiler haricinde gelişmiş özelliklerin eklendiği başka firmalar yada kişiler tarafından yapılan eklentilerde mevcut tabiki.

iyzico wooCommerce başlangıç rehberi

iyzico Entegrasyon

iyzico’yu tanıdık ne yapar biliyoruz peki nasıl kullanıyoruz nasıl oluyor bu işler diyorsanız sizi burdan alalım.

iyzico’ya yasal başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra sizden bir test ortamı bilgisi oluşturmanız ve iş modelinize göre bazı gereklilikleri yerine getirmeniz isteniyor. Örnek vermek gerekirse SSL, mesafeli satış sözleşmesi vs gibi.

Test ortamı bilgileri ile kendi sisteminizle API’lar yardımıyla entegrasyon yapabilir yada hazır eklentileri kullanarak entegrasyonuzu sağlayabilirsiniz. Entegrasyon süreci e-ticaret iş modelinize göre değişebilir. Test ortamı için https://sandbox-api.iyzipay.com  adresinden test kullanıcısı oluşturup API bilgilerini firma ayarlarından alabilirsiniz burdan oluşturduğunuz test API sinde https://dev.iyzipay.com/tr/test-kartlari adresindeki test kartlarını kullanarak denemelerinizi yapabilirsiniz.

POS Entegratör

iyzico’yu WordPress’in en popüler e-ticaret eklentisi wooCommerce ile kullanacaksanız. iyzico’nun kendi temel eklentisini kullanabilir yada GurmeWoo tarafından geliştirilen gelişmiş özelliklere sahip POS Entegratör eklentisi ile e-ticaretinizi hızlandırıp karlılığınızı artırabilirsiniz.

Abonelikli ödeme, kart saklama, kategori bazlı taksit engelleme, işlem bazında döviz değişimi ve pek çok daha gelişmiş özellikler için POS Entegrator PRO eklentimizi inceleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir