E-Ticaret

E-Ticaret Yapacak Firmalar için Giriş Rehberi – E-Ticaret 101

E-Ticaret Yapacak Firmalar için Giriş Rehberi - E-Ticaret 101

E-Ticaret Nedir?

Günümüzde dünyada ve ülkemizde oldukça popüler ve gelişmekte olan en hızlı büyüyen ve yükselen ticaret modelidir. Ürün veya hizmetlerin çevrimiçi sistemler üzerinden yapıldığı ticaret türüdür.

Fiziksel mağazalar sadece belirli süreler açık kalırken E-ticaret sistemleri tüm dünya ve ülke tarafından kullanılır ve belirli bir süresi mevcut değildir. Ürün sınırı ve sayısı yoktur.

E-Ticaretin amacı nedir?

Ürün ve hizmetlerin müşteriye hızlı ve güvenli bir şekilde aktarılması, müşteri portföyünün azami seviyeye çıkartılması, satın alma ve ödeme süreçlerinin güvenli olarak gerçekleştirilmesi, müşteriye anında iletişim ve etkileşim içinde olmak e-ticaretin amaçları içerisinde yer almaktadır.

E-Ticaret Türleri nelerdir?

 • Şirketler arası (B2B – Business to Business) Elektronik Ticaret
 • Şirket-Tüketici (B2C – Business to Customer) Arası Elektronik Ticaret
 • Şirket – Kamu İradesi arası Elektronik Ticaret
 • Tüketici – Kamu İradesi arası Elektronik Ticaret

Ülkemizde ve dünyada en yaygın olarak kullanılan E-Ticaret modeli Şirket-Tüketici (Business to Customer) arası Elektronik ticarettir.

E-Ticaret sitelerinin ihtiyaçları nelerdir?

 • Domain seçimi: Akılda kalıcı, kolay, okunabilir ve işlevsel bir domain seçimi yapmalısınız.
 • Sunucu: Güçlü ve güvenilir bir sunucu edinmelisiniz.
 • Altyapı seçini. woocommerce e-ticaret paketleriyle kolay, hızlı, ucuz ve özelleştirilebilir e-ticaret siteleri tasarlayabilirsiniz.
 • Ödeme Yöntemleri: E-ticaret sisteminize uygun, güvenilir ve hızlı bir ödeme yöntemi belirlemelisiniz.iyzico,Paycell, Garantipay gibi ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz.
 • Ülkemizde ve dünyada en yaygın olarak kullanılan ödeme yöntemi Kredi Kartı ile ödeme ve eğer ürün satan bir e-ticaret firması iseniz kapıda ödeme yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Tasarım: Elektronik ticaret sitenizin tasarımının kullanıcı dostu olması çok önemlidir. Tasarım işletmenizin yüzünü oluşturmaktadır.
 • Güvenlik Sertifikası: Müşterilerinizin güvenliği için e-ticaret sistemlerinizde güvenlik sertifikası (SSL) olmalıdır.

E-Ticaret Yapacak Firmalar için Giriş Rehberi - E-Ticaret 101

E-Ticaret işletme seçimi nasıl yapılmalıdır?

E-ticaret işletmesi kurmak için gerekenler, farklı bir alanda faaliyet gösterecek şirketten farklı değildir. Şahıs veya Sermaye (Limited, Anonim Şirketi) şeklinde kurulabilmektedir. Her şirket türlerinin kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur.
Şirket kuruluş maliyetleri şirket seçilen şirket türüne göre değişmektedir.
Şahıs Şirketleri
En kolay şekilde kurulabilen ve kuruluş maliyetleri ve hareket kabiliyeti en hızlı olarak değiştirilebilen işletme türü şahıs işletmeleridir. Hem en düşük maliyet ile kurulmaktadır ve başlangıç sermeyesi olarak belirli bir tutar gerektirmez. Kuruluş maliyetleri oda kayıt ücretleri ile beraber (700-1000 TL) tutmaktadır.
Yeni kurulan ve küçük adımlarla ilerlemek isteyen, büyük stok ve tutarlar ile çalışmayan küçük bir yapıya sahip E-ticaret yapacaksanız en çok tavsiye edilen firma türü şahıs işletmeleridir. Hem kuruluş hem de yönetim açısından daha kolay yönetilebilecek işletme türüdür.
Sermaye Şirketleri
Limited Şirket: Gerçek veya tüzel kişiler tarafından ticari unvan altında kurulabilen en az 10.000 TL tutarda sermaye taahhüt edilerek kurulabilen sermaye şirketi türüdür.
Anonim Şirket: Gerçek veya tüzel kişiler tarafından ticari unvan altında kurulabilen en az 50.000 TL tutarda sermaye taahhüt edilerek kurulabilen sermaye şirketi türüdür.

Sermaye Şirketleri arasındaki farklar;

 • Anonim Şirketlerde halka açılma imkânı bulunurken Limited şirketlerde bu durum söz konusu değildir.
 • Anonim Şirketlerde ortağın sorumluluğu koyduğu sermaye miktarı kadar iken Limited şirketlerde mal varlığı ile sorumludur.

Yeni kurulan E-Ticaret işletmelerinin, Start-up ve Girişimlerin eğer çok yüksek miktarda sermaye ve yatırım gerekmeyecek oldukları durumlarda Şahıs firması kurmaları tavsiye edilmektedir. Yapacakları yatırımlar, ürün maliyetleri ve kazançlarının durumu ve girişimlerine göre Tür değişimi gerçekleştirilebilmektedir. Daha detaylı bilgiler için lütfen Mali Müşavirinize danışınız.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Durumlar

Mesafeli Satış Sözleşmesi: E-Ticaret sitelerinde mutlaka olması gereken ve sipariş tamamlanmadan mutlaka okunup onaylanması gereken sözleşmedir. 06.03.2011 tarihli 27886 sayılı Yönetmelik tarafından düzenlenmiştir. Satıcının bu sözleşmeyi 3 yıl boyunca saklama zorunluluğu bulunmaktadır.
Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK): İşletmelerin kullanıcıları hakkında edindikleri bilgileri nasıl kullanacaklarını, kullanıcılara nasıl bildirmelerini ve nasıl imha etmeleri gerektiğini hakkındaki maddeleri düzenlemektedir.
Kişisel Verileri Koruma Kanunu 24/03/2016 tarihinde Kabul edilen ve 07/04/2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından denetlenen kişisel verileri koruma ve kişilerin temel hak ve yükümlülüklerini korumayı amaçlayan esasları oluşturan kanundur.

E-Ticaret işletmelerinizde Kişisel verilerin nasıl kullanıldığını, ne amaçla kullanıldığını ve ne kadar saklanacağı gibi bilgileri içeren Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma metni oluşturulması ve onay alınması yarar sağlayabilmektedir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir