E-Ticaret

WordPress E-ticaret Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Wordpress E-ticaret Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

WordPress E-Ticaret ile Ödeme İşlemleri

WordPress, bir blog sitesi olarak yolculuğuna başlamış olsa da açık kaynak kodlu, geliştirilmeye uygun yapısı sayesinde bugün e-ticaret dahil her alanda karşımıza çıkıyor. Artık blog veya haber, kurumsal ya da e-ticaret; amacı ne olursa olsun WordPress’in her türlü internet sitesi için özel eklentileri bulunuyor. Bu durum da özellikle e-ticaret sektörüne atılmak isteyen, bu sektörde yeni olan veya işini daha da büyütmek isteyenler için hem maliyet hem zaman hem de efor açısından oldukça cazip avantajlar sunuyor. Onlarca farklı avantajdan biri olan ödeme işlemi eklentileri, WordPress’in yenilikçi ve etkili yapısı sayesinde farklı bir boyuta taşınıyor. İşte, profesyonel destek ve eklentilerle kolayca faydalanabileceğiniz WordPress e-ticaret ödeme şekilleri…

Wordpress E-ticaret Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

WordPress E-ticaret Ödeme Alma Yöntemleri

WordPress’in e-ticaret kolu olarak adlandırılabilecek Woocommerce, isminden de anlaşılabileceği üzere WordPress’i ve e-ticareti bir araya getiren bir oluşum. WordPress ile oldukça uyumlu şekilde çalışan bir e-ticaret eklentisi geliştiren ekip, aynı zamanda bu alandaki en bilinen oluşumu da meydana getiriyorlar. Öyle ki dünya genelinde kullanılan e-ticaret platformları arasında WordPress’in %30’lara ulaşarak sektör lideri olmasında büyük payları bulunuyor. Bu kadar gelişmiş olan ve geliştirilmeye devam eden eklenti, site sahiplerine pek çok avantaj sunuyor.

Örneğin Woocommerce, banka havalesi, PayPal ve kapıda ödeme seçeneklerine entegre hâlde geliyor. Bu da sizi, bu tarz seçenekleri, e-ticaret siteniz için baştan oluşturmak, siteye yerleştirmek ve kullanılabilirliğini test etmek gibi zahmetli ve uzun süreçlerden kurtarıyor. Kredi kartı ile PayPal haricinde sanal POS aracılığıyla ödeme yapmak isteyenler için ise üç farklı ödeme yöntemi sunuluyor; Woocommerce PayU, Woocomerce İyzico ve Woocommerce Sanal POS Entegrasyonu.

Woocommerce PayU Eklentisi

Bu eklenti sayesinde tıpkı PayPal gibi tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir ödeme sistemi olan PayU aracılığıyla ödemelerinizi alabiliyorsunuz. PayU’dan alınan API Key sayesinde sitenize entegre edebildiğiniz bu sistem, şimdilik e-ticaret sitenizin içinde direkt ödeme alamıyor, ancak otomatik olarak PayU’nun ortak ödeme sayfasına yönlendirilen müşteriler, hangi bankadan olursa olsun ödemelerini buradan yapabiliyorlar. Yıllık bir ücreti bulunan PayU, diğer yandan kendi sistemi aracılığıyla yapılan her işlem için belirli oranlarda komisyon da alıyor.

Woocommerce İyzico Eklentisi

Woocommerce ile tam uyumlu bir eklentiye sahip olan İyzico, PayU’nun yerli versiyonu olarak tanımlanıyor. Bağımsız bir proje olarak başlayıp sonrasında PayU bünyesine katılan İyzico’nun eklentisinde de mantık PayU ile aynı şekilde işliyor. Diğerlerinden farklı olarak özellikle lokal müşteri kitlesinden ödeme almak için yararlanılabilecek İyzico’da da, PayU’da olduğu gibi bir API Key alıyorsunuz ve bu API Key ile internet sitenize İyzico ödeme seçeneğini yerleştirebiliyorsunuz. Bu iki sistemin birbirine benzediği diğer detaylar arasında ise İyzico’nun da tüm bankaları destekliyor oluşu bulunuyor. Gelişmiş özellikleri bulunan iyziPos+ eklentimizi inceleyip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wordpress E-ticaret Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Woocommerce Sanal POS Entegrasyonu

Woocommerce ile yalnızca birkaç bankanın sanal POS’unu kullanmak isteyenler özel sanal POS entegrasyonu talep edebiliyorlar. Bu durumun en temel sebeplerinin başında bankaların özel sanal POS için talep ettikleri komisyon oranlarının PayU ve İyzico’dan düşük olması geliyor. Ancak özel sanal POS talebiyle alakalı ülkemizdeki finans kuruluşlarının tam anlamıyla profesyonel ve destekleyici bir hizmet verdiklerini söylemek zor. Bu nedenle uzun vadede özellikle herhangi bir güncelleme desteği sunulmuyor oluşu problem yaratabiliyor.

WordPress’in, e-ticaret alanında sunduğu faydalardan üst düzeyde yararlanmak ve sorunsuz bir kullanıcı – işletme deneyimi yaratmak istiyorsanız Woocommerce konusunda uzman kişi ve kuruluşlardan destek alabilirsiniz. Böylece e-ticaret sektörüne çok daha profesyonel bir şekilde adım atabilir veya işinizi çok daha sağlıklı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir