wooCommerce

WooCommerce Nasıl Kurulur?

WooCommerce Nasıl Kurulur?

WooCommerce yapılandırmasını öğrenmek, online mağazanızı yönetmek için çok önemlidir. Eklentiyi etkinleştirmek kolaydır. Peki, WooCommerce nasıl kurulur?

WooCommerce Nedir?

WooCommerce Nasıl Kurulur?

Teknik yönüne geçmeden önce, WooCommerce’in ne olduğunu ve ne için kullanıldığını anlamak gerekir. WordPress’te bir online mağaza oluşturmanıza izin veren bir eklentidir. 2011’deki lansmanından bu yana, mağazayı mevcut bir WordPress sitesine entegre etme olasılığı sayesinde en popüler eklentilerden biri haline geldi. 2017 yılının ilk haftasında, Builtwith verilerine göre ilk e-ticaret yönetim sistemleri arasında yer aldı. Günümüzde ise 20 milyondan fazla indirme ile popüler platformlar arasında yer almaktadır.

Mağazanıza, WooCommerce uzantıları aracılığıyla daha fazla özellik de ekleyebilirsiniz. Bunlar arasında ücretli ve ücretsiz olanları var ve çevrimiçi mağazaya daha profesyonel bir görünüm kazandıracaklar. WooCommerce’in doğal işlevleri içinde ödeme yönetimi, indirim kuponları oluşturma, kargo ve vergi yönetimini görebiliriz. Bunlara, diğerlerinin yanı sıra, ürünlerin özelliklerini yöneten stok yönetimi de eklenir.

WordPress’te WooCommerce Nasıl Kurulur?

WooCommerce Nasıl Kurulur?

WooCommerce ücretsiz ve kullanımı kolaydır. Aynı WordPress yöneticisi tarafından yönetilir, bu nedenle CMS’ye aşina olmak, mağazayı yapılandırmak ve kullanmak daha kolay olacaktır. Ürün eklemek, gönderi eklemeye benzer, ancak bunları ve kategorileri optimize etmek için SEO araçlarından da yararlanabilirsiniz. Diğer bir avantajı da blog ve sosyal ağların entegre edilmiş olmasıdır. Diğer tüm WordPress eklentileri ve temalarıyla uyumludur. WooCommerce nasıl kurulur açıklayalım.

WooCommerce’i kullanmaya başlamak için onu aracın web sitesinden indirebilirsiniz. Yükledikten sonra sistem sizi ilk kurulum sihirbazına götürecektir. Oradan çevrimiçi mağazayı özelleştirmeye başlayacaksınız. İşlem oldukça basittir ve mağazayı oluşturmak için birkaç adımdan oluşur. İlk adım, bir e-ticaret için gerekli sayfaları kurmaktır. Bunlar:

  • Mağaza: Ürünlerin sergileneceği yer.
  • Sepet: Müşterilerin, ödemeye devam etmek için seçtikleri ürünleri görecekleri yer.
  • Checkout: Ödemenin yapılacağı sayfa.
  • Hesabım: Müşterilerin verilerini yönettiği ve sipariş geçmişine erişebildiği sayfadır.

WordPress Kontrol Panelinden Yapılandırma İşlemleri

WooCommerce Nasıl Kurulur?

WooCommerce nasıl kurulur? Yapılandırmanın ikinci kısmı WordPress yöneticisinden yapılır. Masaüstüne girdikten sonra, kenar çubuğunda WooCommerces menüsünü bulacaksınız. Buradan, “Ayarlar”a gidin ve kullanmanız gereken sekmeler açılacaktır. Bunlar:

Genel

Görünen ilk sekme genel ayarlardır. Bazı bilgilerin ilk ayarlarda belirttiğiniz bilgilerle aynı olduğunu fark edeceksiniz. Bir kez daha mağazanın yerini belirteceksiniz. Ayrıca satış yapacağınız ülkeleri de ekleyeceksiniz. Bu durumda, tüm ülkelere satış yapmak veya belirli bir ülkeyi seçmek arasında tercih yapabilirsiniz. Ardından ödeme para birimini, fiyat pozisyonunu belirleyeceğiniz para birimi seçeneklerini bulacaksınız.

Ürün

WooCommerce nasıl kurulur diyenler için ürün sayfası oldukça önemli. Burası, çevrimiçi mağazanın sahip olacağı ürünlerle ilgili her şeyi yapılandıracağınız yerdir. Bu, sanal veya indirilebilir gibi ayarlamanız gereken birkaç bölüme sahiptir. Ürünlerin hangi sayfada görüntüleneceğini ve nasıl sunulacağını belirtin. Ayrıca ürün verilerini de ekleyeceksiniz. Bu sekmede envanter bölümünü de bulacaksınız. Stokla ilgilenip ilgilenmeyeceğinizi burada belirleyeceksiniz. Her şeyi varsayılan olarak bırakmanız önerilir. WooCommerce’e stok yönetmeyeceğinizi söylerseniz, ürünler sınırsız olarak satılacaktır.

WooCommerce Nasıl Kurulur?

Vergiler

Bir sonraki sekme vergi sekmesidir. İyi bir şekilde yapılandırmak için, bir e-ticareti yönetmenin yasal yönleri hakkında net olmanız gerekir. Bunu yapmadan önce tavsiye almanız önerilir. Bu sekmede yer alan ayarlar vergi seçenekleri, standart oranlar, indirimli oranlar ve sıfır oranlardır. Bu adım çok fazla ayrıntı içerir, bu nedenle yaptığınız ayarlamalara dikkat edin.

Gönderi

WooCommerce nasıl kurulur? Bu bölüm, fiziksel ürünleri olan mağazalar içindir. Her bölge için kargo bölgesini ve belirli teslimat detaylarını eklemeniz gerek. Bu süreçte çalışacağınız kargo firmasından bilgi almanız gerekebilir. Diğer şeylerin yanı sıra kargo hesaplayıcıyı etkinleştirebilir, varış noktası ve kısıtlamaları tanımlayabilir, sabit oranları ve ücretsiz kargoyu etkinleştirebilirsiniz.

Ödeme

Bu sekmede, ödeme sürecine karşılık gelen her şeyi belirteceksiniz. WooCommerce’de bulunan ödeme ağ geçitlerini bir kez daha göreceksiniz. Sekmede, mevcut her ödeme türüne karşılık gelen birkaç alt menü bulacaksınız. Oradan ihtiyacınız olanları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca indirim kuponları ve satın alma şartları ve koşulları sayfası ekleme seçeneğine de sahip olacaksınız. WooCoommerce ödeme eklentileri ile online mağazanızı kişiselleştirebilmeniz mümkün.

Hesaplar

WooCommerce nasıl kurulur? Bu sekme, müşteri hesabı sayfalarının konfigürasyonuna karşılık gelir. Olduğu gibi bırakabilir veya gerektiği gibi özelleştirebilirsiniz. Sistemin kendisi her seçeneğin anlamını gösterecektir. Bu yüzden hesaplar kısmını kolayca yapılandırabilirsiniz. Önceki bölümlerden farklı olarak, bu bölümde alt menüler yoktur. Bu nedenle daha basittir ve daha az zaman alacaktır.

WooCommerce nasıl kurulur anlattık. WooCommerce mağazanızı en iyi şekilde oluşturmak için bazı eklentilere gereksinim duyabilirsiniz. Bunun için aradığınız eklentileri Gurmehub sayfasında bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir