WordPress

WordPress Yedekleme Eklentileri

Wordpress Yedekleme Eklentileri

Belirli bir zamanda web sitenizin yedek bir kopyasına sahip olmak, web projenizle ilgili herhangi bir istenmeyen olay veya durum olması halinde size ekstra güvenlik sağlayan bir şeydir. WordPress güncellemesi veya eklenti ya da uzantı kurulumu gibi önemli bir değişiklik yapacağınız zaman, web sitelerinizin yedeğini almalısınız. Bu yüzden WordPress yedekleme eklentileri bu aşamada bir adım öne çıkar.

WordPress Yedekleme Nedir?

Wordpress Yedekleme Eklentileri

Yedeklemelerinizi düzenli olarak oluşturmanıza yardımcı olan bir eklenti sayesinde WordPress’te planlanmış veya artımlı yedekleme yapma görevi daha kolay hale getirilebilir. WordPress eklenti deposunda birçok seçenek var. Yedekleme, önceden yapılandırdığınız belirli bilgileri kaydeden belirli bir tarihe sahip bir dosyadır. Acil durumlarda size yedek olarak fikir vermek içindir. Dijital projenizle ilgili olarak iki yedek bulacaksınız: web sitenizin yedeği veya web barındırmada barındırılan tüm bilgilerin yedeği. Web sitenizin kopyası, tüm barındırmalarınızdan daha hafif olacaktır.

Web sitenizin ve aynı zamanda hostinginizin yedek kopyalarına sahip olmak çok önemlidir. Her şeyden önce web sitenizde bir sorun olduğunda bunları kullanabilirsiniz. Bu nedenle, yeni bir eklenti yüklemek istediğinizde, önemli bir değişiklik yaptığınızda veya hepsinden önemlisi, WordPress’i güncellediğinizde, web sitenizin yedeğini almaktan çekinmeyin. Herhangi bir zamanda, bir problem ortaya çıkabilir ve daha önce web sitenizi programlamamış ya da yedeklememişseniz, sonuçları korkunç olabilir.

WordPress Yedekleme Eklentileri Hangi Özellikleri İçermeli?

Wordpress Yedekleme Eklentileri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, WordPress deposunda WordPress sitenizi yedeklemenizi kolaylaştırabilecek birçok WordPress yedekleme eklentileri vardır. Bu anlamda, tüm yedekleme eklentileriyle ilgili olağan şey, web ve veritabanı dosyalarının temel bir yedeğini almaları ve size bu yedeği kendi sunucunuzdan başka bir alana yerleştirme seçeneği sunmalarıdır.

Yedeklemelerinizi manuel olarak yapmayı hatırlamak biraz zahmetlidir. Bu yüzden iyi bir yedekleme eklentisi size bu kopyaları otomatikleştirme seçeneği sunmalıdır. Bunu yapmak için gün ve saatleri seçebilmelidir.

Kopyaların web sayfanızdan farklı bir yerde saklanması önemlidir. Çünkü herhangi bir nedenle sunucuda bir arıza olursa ve yedek kopyalarınız orada barındırılırsa, web sitesini ve kopyaları da kaybedersiniz. Yedek kopyaları web sitenizi barındırdığınız yerden farklı bir yere yerleştirmeyi unutmayın. Kopyaları ne kadar çok yerde bulundurursanız, o kadar iyi olur.

Eklenti, yapılandırdığınız planlanmış yedeklemeleri yapmanıza rağmen, herhangi bir zamanda manuel yedekleme yapmanız gerekirse, buna da izin vermelidir.

Çoğu WordPress yedekleme eklentileri, web sitenizin tam yedeklemelerini yapmanıza izin verir. Aynı zamanda değiştirilmiş dosyaların kopyalarını oluşturmanızı sağlamaktadır. Bu anlamda yedekleme yapmak kaynakları tüketir. Eklentinin yapması gereken tek şey en son değişikliklerin bir kopyasını almaksa, bu projenizin yavaşlamamasına yardımcı olacaktır.

WordPress Yedekleme Eklentileri Nelerdir?

WordPress yedekleme eklentileri şu şekilde sıralanmaktadır:

UpDraftPlus

Wordpress Yedekleme Eklentileri

WordPress ile yapılmış web sitelerinde yedek kopyaları ve geri yüklemelerini yönetmeyi kolaylaştıran bir eklentidir. 3 milyondan fazla aktif kurulumla, ücretsiz sürümü ve premium sürümü olan oldukça değerli bir eklentidir. Ücretsiz sürümü ile eklenti, web sitenizin dosyalarını ve veritabanını yedeklemenizi ve ihtiyacınız olduğunda geri yüklemenizi sağlamaktadır. Yedeklerinizi Dropbox, Google Drive ve diğer uzak konumlarda da saklayabilirsiniz. Bu eklentinin sahip olduğu ilginç şeylerden biri, yedeklemek istediğiniz bileşenleri seçebilmeniz ve sahip olmak istediğiniz saklanan yedekleme sayısını yapılandırabilmenizdir.

BackWPup

Wordpress Yedekleme Eklentileri

WordPress yedekleme eklentileri arasında yer alan BackWPup oldukça popüler. WordPress’te yedek kopyalar oluşturmak için en çok kullanılan eklentilerden biridir. UpDraftPlus gibi, bu uzantı ile yedek kopyalarınızı oluşturabileceksiniz. Bunları Dropbox veya FTP gibi depolamak için harici bir konuma gönderebileceksiniz. Ayrıca, size daha fazla özellik sağlayan premium bir sürümü var. Ancak ücretsiz sürümle de işlerinizi halledebilirsiniz.

All in One WP Migration

Wordpress Yedekleme Eklentileri

4 milyondan fazla aktif kurulum ile WordPress deposunda en çok indirilen yedekleme eklentilerinden biridir. Eklenti, web geçişleri için oldukça güçlü bir araç olarak bilinmektedir. All in One WP Migration ile yedeklemenizi yapmak 2 dakikadan fazla sürmez. Tek bir tıklama ile yedeklemenizi yapabilir, indirebilir veya pro sürümü ile Google Drive veya Dropbox’ta saklayabilirsiniz. Yedekleme tüm dosyalarınızı içerir, ancak veritabanını içermez.

Backup Guard

Wordpress Yedekleme Eklentileri

WordPress yedekleme eklentileri arasında yer alan Backup Guard, yedek kopyalar oluşturmak ve bunları istediğiniz zaman geri yüklemek için eksiksiz bir eklentidir. Diğer eklentiler gibi, daha az özelliğe sahip ücretsiz bir sürüm ve eklentinin olanaklarını artıran ücretli bir sürüm içermektedir.

Ücretsiz sürümünde bu bileşen, hem WordPress dosyalarınızın hem de veritabanınızın yedek kopyalarını oluşturmanıza yardımcı olur. Hangi dosyaların kaydedileceğini seçme olanağı vermektedir. Kopyaların depolanmasıyla ilgili olarak, eklenti size yedekleri indirme veya Dropbox’a yükleme seçeneği sunmaktadır. One Drive veya Google Drive gibi diğer harici siteleri kullanma özelliği yalnızca profesyonel sürümde mevcuttur.

Aradığınız diğer WordPress Eklentileri için Gurmehub sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir