E-Ticaret

Abonelik sistemi ile e-ticaret de dikkat edilmesi gerekenler

Abonelik sistemi ile e-ticaret de dikkat edilmesi gerekenler

Abonelik Modeli Nedir?

Abonelik modelli e-ticaret sistemleri bu ara çok revaçta. Bir kere hizmete/ürüne abone oluyorsunuz ve e-ticaret sitesi size belirttiğiniz periyodlarla ürün/hizmetinizin ulaşmasını sağlıyor.

Örneklemek gerekirse netflix.com, bluetv.com yada ürün aboneli olarak kahve.comhappycatboxes.com verilebilir. Sanal hizmet işlerinde abonelik sistemi çok daha kolay yürüyor sonuçta sanal ulaştırılması gerekmeyen fiziksel bir şey değil.

Bu model temelinde çalışan e-ticaret sitelerinde kredi kartı bilgileri saklanır ve tekrarlama periyodunda  belirtilen üyelik bedelinin çekimi yapılır.

Abonelik sistemi ile e-ticaret de dikkat edilmesi gerekenler

Kullanıcın Dikkat Etmesi Gerekenler?

  • Abonelik modeli ile çalışan sitelere üye olurken muhakkak kart saklama formunda PCI-DSS destekli kart saklama özelliğinin olup olmadığını kontrol edin. Bu sertifikaya sahip kuruluşlar kart bilgilerinin saklanması için kalite denetimlerinden geçmiş ve profesyonel firmalardır.
  • Abonelik periyodunda kartınızın limitinin dolu olmadığından emin olun.

E-Ticaret Sahibinin Dikkat Etmesi Gerekenler?

  • Müşteriye güven verebilecek her şeyi sitenize ekleyin. Müşteri yorumları, görüş vs
  • Abonelik bedelleri, çekim zamanları ve tahmini teslimat zamanı  ile ilgili kullanıcıyı net bir şekilde bilgilendirin.
  • 3D secure destekleyen kartlar ve banka kartlarıyla bu işlemlerin yapılmayacağı konusunda kullanıcıyı bilgilendirin hatta uyarın.
  • Karttan üyelik bedelini çekmeden 1 yada 2 gün önce kullanıcıyı bilgilendirin.
  • Mümkünse abonelik işleminden önce 0,1 kuruşluk bir işlem yapıp ardından iptal işlemi gerçekleştirip kullanıcıyı sitenize bu kontroldan sonra abone yapın.
  • Eğer e-ticaret siteniz ürün aboneliğiyle çalışıyorsa oluşturduğunuz paketleri için esnek gönderim zamanları ekleyin.
  • Ödeme işlemleri için bu işlerde yetkin aracı kuruluşlar ile çalışın. iyzico,payu vs
  • Sıfırdan bir e-ticaret betiği yazdırmanıza gerek yok. wooCommerce (Subscription eklentisi), OpenCart gibi hazır betiklerin bu işler için eklentileri mevcut birini seçip kullanın.Hem zamandan hemde ücretten tasarruf edersiniz

iyzico ile abonelik modelli e-ticaret sitesi nasıl kurulur

İnternet de e-ticaret abonelik modellerine doğru kaymaya başladı biz de e-ticaret siteleri sahipleri ve kullanıcılar için mini bir döküman hazırlayıp bilgilendirmek istedik.

Eğer wooCommerce ile tekrarlı ödeme almak, kredi kartı saklayarak iş yapan bir e-ticaret sistesi kuracaksanız GurmeWoo’nun geliştirdiği iyziPos+ ve wooCommerce subscription eklentisi ile yapabilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir