E-Ticaret

E-ticaret siteleri için en uygun ödeme yöntemleri

E-ticaret siteleri için en uygun ödeme yöntemleri

E-ticaret siteleri için en uygun ödeme yöntemleri

Yeni bir e-ticaret sitesi kuruyor ve bu uçsuz bucaksız dünyaya giriş yapıyorsanız artık sizinde çok fazla rakibiniz var. Kolay gelsin kolları sıvayıp nasıl maliyetleri düşürümüm diye düşünmeye başladınız demektir 🙂 . Bu kadar rakip arasından sıyrılabilmek için pazarlama, ürün farklılaştırma , fiyatları minimize etme , hız bir çok şeyi hesaba katmanız gerekiyor.

Yeni bir girişimseniz işin en başında cebinizden çıkacak paraları en aşağıya çekmelisiz sabit ücreti olan daha kullanmadan ödeme yapılacak işlemlerden uzak durmalısınız. Zaten ilk başka bir çok masrafınız olacak. Site kurulumu, firma kurulumu, eklentiler , temalar, personel vs.

Teknolojinin gelişmesiyle bütün alışkanlarımızda olduğu gibi para alışverişimizdeki yöntemlerimizde çok değişti. Artık çoğu insan nakit ile ödeme yapmıyor hatta bir çoğu kredi kartını bile bırakıp mobile ödeme ile ödeme yapar oldu. Sizde e-ticaret sitesi sahibi olarak bu değişiklikleri yakalamalı ve kullanıcılarınızı daha kolay ürünlerinizi almaya bunu yaparkende ticaretinizde masrafları düşürmeyi sağlamalısınız.

E-ticaret siteleri için en uygun ödeme yöntemleri

E-Ticaret ödeme yöntemleri

Banka Havalesi ile Ödeme

Klasik banka para transferi ile e-ticaret sitesine sipariş tutarı kadar para gönderimi yapılıp işlemin tamamlanmasıdır.

Avantajları: Para müşterinin hesabından kendi talimatı ile gönderildiğinden güven verir.

Dezavantajları: Müşterinin sizin banka hesabınızla aynı bankada hesabı yoksa eft yapacağından ekstre işlem ücreti çıkabilir. Banka işlemlerini belli periyotta takip edip siparişi tamamlamanız gerekeceğinden satınalma süresi uzar işlemler karmaşık hale gelebilir.

Banka Kartı ile Ödeme

Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) kullanılarak kredi kartı, banka kartı ile ödeme alabilirsiniz. iyzico ile BKM Express kullanıp sipariş başına komisyon ile çalışılabilir.

Avantajları: Kredi kartı olmayan ama vadeli hesabında parası bulunan müşteriyi etkileyebilirsiniz.

Kapıda Ödeme

Kargo firmalarının (PTT,Yurtiçi, Aras Kargo) sunduğu bu ödeme yöntemi ile kargoladığınız ürün müşteriye götürüldüğünde kargo firması yetkilisi tarafından ödeme alınır.

Avantajları: Satılan ürün müşteri tarafından görüldükten sonra ödemesi yapıldığından ve nakit ödeme olduğundan güven verir.

Dezavantajları: İşlem bedelleri yüksek olabilir. Satılan ürün başına oransal olarak değil alınan ödeme başına işlem ücreti alındığından 5 TL ürün satılsada 250 TL’lik ürün satılsada aynı işlem ücreti alınır.

Mobil Ödeme

GSM operatörleri tarafından sunulan cep telefonu numarası ile yapılan ödeme şeklidir. Yapılan ödeme müşterinin faturasına yansır. Daha çok 15-20 yaş arası kesim tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Oyun, uygulama , e-pin gibi satış yapan yerler için uygundur.

Avantajları: Güvenli ve hızlıdır.

Dezavantajları: Ödeme limitleri çok düşük 100 TL civarında. Fiziksel ürün satışı için kullanımı zor. Fazla regülasyon var. Her hatta aktif olmaya bilir.

Kredi Kartı ile Ödeme

Kredi kartı bankaların müşterilerine tahsis ettiği özel kartlar ile taksitli, peşin ödeme yapma şeklidir. E-Ticarette en fazla kullanılan ödeme yöntemidir.

Avantajları: Herkes tarafından kabul görmüş bir ödeme yöntemi. Güvenilir ve hızlıdır.

Dezavantajları: Aracı kurum kullanılmazsa her bankayla ayrı anlaşma ve entegrasyon yapılması gerekebilir.

Kredi kartı ile ödeme almak için bankalardan sanal pos başvurusu yapmalı ve e-ticaret sitenize bunları entegre etmeniz gerekmekte her banka için bu işlemi yapıp çok fazla efor sar etmeniz gerekiyor. Onun yerine iyzico, payu vs gibi aracı kuruluşları kullanarak bir çok bankanın kredi kartıyla işlem yapıp e-ticaret sitenizden kredi kartıyla alışveriş seçeneği ekleyebilirsiniz. Aracı kurum seçerken başlangıçta ücret talep eden aracılar yerine sipariş başına komisyon alan iyzico gibi kuruluşları tercih etmeniz en başta belirttiğim maliyetleri minimilize etmenize yardımcı olur.

E-ticaret siteleri için en uygun ödeme yöntemleri

iyzico wooCommerce ödeme eklentimiz iyziPOS+ kullanmaya başlayıp e-ticaretinize hız kazındırmak istemezmisiniz?

Özet

Sitenizde mutlaka birden fazla ödeme yöntemi sistemini bulundurmaya çalışın. Hangi ödeme yöntemlerini seçeceğiniz biraz satacağınız ürün/hizmete göre değişmekle beraber kredi kartı seçeneğini her zaman sitenizde bulundurun. Bankalarla anlaşmak yerine siparişte komisyon alan aracıları tercih edin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir