E-Ticaret, wooCommerce

OpenCart vs WooCommerce Hangisi Daha İyi ? 2020

OpenCart vs WooCommerce Hangisi Daha İyi ? 2020

OpenCart ve WooCommerce açık kaynaklı kodlu e-ticaret platformlarıdır ve standart kullanıcılar veya programcılar tarafından rahatlıkla kullanılabilir ve geliştirilebilir platformlar  olup OpenCart ve WooCommerce’in en önemli özellikleri temel bir şekilde kurmak ve kullanmak için para harcamanız gerekmez.

[lwptoc]

WooCommerce önemli ölçüde OpenCart ile kıyaslandığında daha baskın bir durumda olmasına rağmen, OpenCart kullancıları da  azımsanmayacak kadar çoktur.

Bir e-Ticaret sitesi kuracaksınız ve aklınızda “WooCommerce mi OpenCart mı kullanacağım?” sorusu var ise hazırladığımız makale tam sizler için.

Hadi başlayalım…

Opencart ve WooCommerce E-Ticaret Platformuna Genel Bakış

OpenCart

OpenCart’ın hikayesi 2008 yılında bir e-ticaret açık kaynak platformu olarak piyasaya sunulduğu zaman başladı. On yıldan uzun bir süredir, yeni başlayanlar, küçük işletmeler, orta ölçekli mağazalar ve büyük işletmeler gibi her türlü çevrimiçi işletme için mağaza yönetimini basitleştirmeye çalışmaktadır.

opencart

OpenCart hakkında öne çıkan en önemli özellik, kullanım kolaylığıdır. Ücretsiz satın almanın yanı sıra, bu platform bir e-Ticaret işini kurmak ve çalıştırmak için, başvurulabilecek bir altyapıdır.

OpenCart altyapısını kullanırken hiç bir ücret ödemenize gerek yoktur. Tüm temel özelliklerle birlikte OpenCart’tan yararlanarak sıfırdan e-Ticaret siteleri kurabilirsiniz. Daha fazla işlevsellik eklemek isterseniz, OpenCart sizlere çeşitli eklentiler ve temalar sunar.

WooCommerce Platformu

WooCommerce , OpenCart‘tan üç yıl daha genç piyasa sürülerek 2011 yılında kullanıcıların hizmetine sunuldu. İlginçtir ki, kullanıcılar tarafından yeni bir hizmet olmasına rağmen çok olumlu geri dönüşler aldı. Bağımsız bir e-ticaret platformu olan WooThemes olarak geliştirilmek yerine, standart bir WordPress sitesini ücretsiz veya ücretli tema seçenekleri ile veritabanı tamamen işlevsel  çevrimiçi mağazaya dönüştüren açık kaynaklı kodlu WordPress eklentisi olarak kullanılıyor. WooCommerce’i kurmadan önce bir WordPress sitesi kurmanız gerektiğini tekrar etmekte fayda var.

woocommerce

2015 yılı, WooCommerce için özellikle olağanüstü bir yıldı. WooCommerce, WordPress’in sahibi olan şirket Automattic tarafından satın alındı. WooCommerce 2015 yılından beri oldukça hızlı bir şekilde büyüdü. Esnekliği ve sadeliği sayesinde bir çok yeni kullanıcıya ulaştı .

WooCommerce’ın esnekliği, aslında, sunduğu zengin entegrasyondan geliyor. Bu araçlardan yararlanarak e-Ticaret sitenizin yeteneklerini kolayca optimize edebilirsiniz. Ve  ister küçük işletme olun ister büyük bir firma olun WooCommerce bütün bir iklime ve yapıya hizmet edebilen bir yapıya sahiptir.

OpenCart ve WooCommerce Arasından Hangisini Seçmelisin ?

OpenCart ve WooCommerce, e-Ticaret işlevlerine sahip çevrimiçi işletmeleri desteklemek için geliştirildi. Ancak, OpenCart tamamen bağımsız bir açık kaynaklı platform olsa da, WooCommerce bir WordPress eklentisidir. Sonuç olarak, WooCommerce mevcut siteleri çevrimiçi mağazalara dönüştürmek isteyen WordPress kullanıcıları tarafından kullanılır. Öte yandan OpenCart, mevcut bir siteye ihtiyaç duymaz.

Bununla birlikte, her iki platformun kullanımı sadece basit değil, aynı zamanda çevrimiçi mağazalara destek için çeşitli özelleştirme seçenekleri de sunmaktadır. OpenCart kullanıcıları uzantılarından yararlanabilir ve WooCommerce kullanıcıları ise sayısız eklentiden yararlanabilirler. OpenCart ve WooCommerce aralarında bir çok tercih yapabileceğiniz tema seçenekleri sunar.

Genel bakış
  • OpenCart açık kaynaklı bir platform olsa da, WooCommerce açık kaynaklı bir WordPress eklentisi olarak sunulmaktadır.
  • WooCommerce, WorpdPress sitelerini e-ticaret mağazalarına dönüştürmek isteyen  kullanıcıları için geliştirilmiştir.
  • OpenCart, belli bir siteye bağlı değildir.
  • Her iki platform da kullanıcı dostudur
  • Her iki platform da kapsamlı e-ticaret özelleştirmeleri sunar. OpenCart eklentiler sunarken WooCommerce çok sayıda entegrasyon sunar.
  • Her ikisi de sitenizin görünen yüzünü ayarlamak için geniş bir tema yelpazesi sunar.
Kurulum
  • WooCommerce’in WordPress eklentisi ve OpenCart’ın tek tık yükleyicisi kurulum işlemini en basit hale indirger.
  • OpenCart alternatif bir manuel kurulum seçeneği de sunar. Teknik olarak zor olsa da, bu seçenek kapsamlı özelleştirme için uygundur.
  • WooCommerce ve OpenCart basit, iyi yapılandırılmış dökümantasyona sahiptir.

 

e-Ticaret Site

Tasarımı

  • Rahatça tasarımı  kolaylaştırmak için OpenCart ve WooCommerce birçok ücretsiz ve ücretli tema seçeneği sunar.
  • WooCommerce kullanıcıları ayrıca bir çok WordPress temasını kullanabilir.
  • OpenCart kullanıcıları ise 3.tarafların oluşturduğu temaları kullanabilir.
  • Kod yapısını özelleştirmek için, hem OpenCart hem de WooCommerce’de açık kaynak kodlu bir yapıya sahiptir.
  • WooCommerce’in tasarım süreci OpenCart’ınkinden daha hızlı ve kolaydır.
  • WooCommerce çok sayıda özelleştirilebilir temasıyla basit bir tasarım süreci sağladığı için çok daha kullanışlı ve öğrenilmesi kolaydır.
Mağaza Yönetimi
  • OpenCart ve WooCommerce tüm temel e-ticaret süreçlerini destekler . Envanter yönetimi, sipariş karşılama, satış takibi, ödeme işleme, gönderim, raporlama, pazarlama vb.
  • Çok çeşitli işlevsel özellikler sayesinde hem OpenCart hem de WooCommerce’deki işlemleri ayarlayabilirsiniz.

 

Fiyatlandırma
  • WooCommerce veya OpenCart’ı satın almak ve yüklemek için hiçbir ücret ödemezsiniz.
 • Her iki platformdaki ücretler, site barındırma, alan adı kaydı, tema ve uzantı satın alma, ödeme yöntemleri(Sanal Pos gibi) ve çeşitli eklentileri kullanma söz konusu olduğunda geçerlidir.

Sonuç :

GurmeWoo olarak sizlere WooCommerce’i öneriyoruz. Esnekliği, sürekli güncel olması ve kullanıcı çokluğu WooCommerce‘i tavsiye etmemizin en büyük sebebidir. Ve çevrimiçi işletmelerinize destek olmak için WooCommerce ile uyumlu bir çok eklenti geliştirdik ve geliştiriyoruz. Bunlar :

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir