E-Ticaret

E-Ticaret Danışmanlığı Nedir? Neden Bu Hizmeti Almalısınız?

E-Ticaret Danışmanlığı Nedir? Neden Bu Hizmeti Almalısınız?

E-ticaret  son yıllarda ülkemizde ve dünyada çok büyük bir ivme kazanmıştır. Artan bu ilgi sebebiyle birçok firma ve girişimci, e-ticaret sitesi kurma planları ile yatırım yapmışlardır. Fakat, iyi bir e-ticaret danışmanlığı hizmeti almadıkları için yaptıkları yatırımlar heba olabiliyor. Bu noktada yaptığınız yatırımı daha uygulanabilir bir düzeye getirmek için E-ticaret danışmanlığı hizmeti devreye girmektedir. Biz de bu yazımızda bu hizmetin ayrıntılarına değineceğiz.

E-Ticaret Danışmanlığı nedir?

E-ticaret danışmanlığı, son yıllarda yükselişte olan meslek grupları arasına girmiştir. Bunun en büyük sebebi, e-ticaret sektörünün giderek büyümesi ve kârlı bir sektör haline gelmesidir. Bu mesleğin tanımına bakarsak, bir e-ticaret firmasının sunmuş olduğu hizmet ve ürünlerin en iyi şekilde hedef kitleye ulaşmasının sağlanması olarak tanımlayabiliriz.

E-ticaret çalışmaları kolay gibi görünse de oldukça karmaşık ve zahmetli bir süreçtir. Bu nedenle, iyi bir iş planı ve kapsamlı bir pazarlama stratejisinin için e-ticaret danışmanlığı devreye girer. Sektörde daha iyi yer edinmek için yapılması gereken bütün işlemleri marka adına gerçekleştirir.

E-ticaret, stratejik bir çalışma olmadan başarının yakalanması zor bir alandır. Tüm faaliyetler etkin bir planlama ve uygulama gerektirir. Tün bu stratejiyi, alanında profesyonelleşmiş bir e-ticaret danışmanı kurmalı ve yönetmelidir.

Peki e-ticaret danışmanlığı bu hedefe ulaşmak için ne gibi faaliyetler yürütmektedir?

Öncelikle firmanın online platformdaki başarısını analiz eder. Markanın mevcut konumunu iyileştirmek için pazarlama stratejisi belirler ve düşük bütçeli bir iş planı oluşturur.

Çevrimiçi müşteri desteğini daha iyi hale getirmek için yazılım sistemi tasarlama konusunda yardımcı olur.

Markanın arama motoru sonuçlarını analiz eder. SEO ve SEM çalışmaları gerçekleştirerek, arama motoru sonuçlarında daha iyi performans alınmasını sağlar.

e-ticaret danışmanlığı

WordPress SEO Hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Hedef kitlenin hangi cihazlar ile siteye ulaştıklarının analizini gerçekleştirir.

Çalıştığı şirketin marka değerini yükseltmek için grafik tasarım ve içerik üretimi planlamaları yapar.

Gelen siparişleri raporlar, müşteri yorumlarını inceler, markanın rekabet durumunun analizini yapar.

Tüm bu işlemlerin düzgün bir şekilde yapılması için alanında uzmanlaşmış bir e-ticaret danışmanından yardım almak gerekir. Alınan bu hizmet sayesinde firmanızın büyümesi ve daha güçlü bir marka olması kolaylaşacaktır.

E-Ticaret Danışmanlığı Ne Zaman Çıkmıştır?

e-ticaret danışmanlığı

E-ticaret, çok eski bir geçmişe sahip olmasa da son yıllarda oldukça hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu gelişme sonrası e-ticaret artık her ürün ve hizmet için uygun bir pazar halini almıştır. Teknolojini çok hızlı bir şekilde gelişmesi, telefon ve bilgisayar teknolojilerindeki durdurulamaz ilerleme ve bilişim sektörününe her geçen gün dahil olan yeni uygulamalar, e-ticaret sektörünü daha kapsamlı bir hale getirmiştir.

Hal böyle olunca, e-ticaret yapan şirket veya şahıslar bu alandaki çalışmalarını tek başlarına idare edemez konuma gelmişlerdir. Bu nedenle bir uzmandan yardım alma gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bu destek sürecinin zaman içerisinde daha profesyonel bir hal alması ile e-ticaret danışmanlığı sektörü ortaya çıkmıştır.

Neden E-Ticaret Danışmanlığı Almalısınız?

E-ticaret konusunda geniş bilgi birikim ve deneyimlere sahip profesyonel kişiler tarafından sunulan e-ticaret danışmanlığı, e-ticaret platformları için oldukça önemlidir. Çünkü verilen bu hizmet, e-ticaret sitelerini daha rekabetçi, daha ulaşılabilir ve daha kârlı hale getirmektedir.

Hangi hedefler sizi E-Ticaret Danışmanlığı almaya yöneltir?

  • Yeni bir site açmak veya var olan sitenizi daha iyi bir hale getirmek, sitenizin trafiğini ve etkileşimini artırmak,
  • Google ürünleri ile analitik, webmaster ve consol gibi alanları bir profesyonel yönetsin istiyorsanız,
  • Sitenizin SEO gereksinimlerini belirlemekte zorlanıyorsanız,
  • E-ticaret sitenizin reklamını yapmak ve aktif pazarlama ihtiyacını karşılamak istiyorsanız,
  • Sitenizin hedeflerine ulaşmak için gerekli teknik desteği almak için e-ticaret danışmalığı hizmetini alabilirsiniz.

E-Ticaret Danışmanlığı ücret politikası

Bu konuda net bir ücret söylemek doğru olmaz. E-ticaret danışmanlık şirketinin vereceği hizmete göre bu ücret değişkenlik gösterebilmektedir. E-ticarete ilk defa giriyorsanız ve tüm süreç danışman tarafından yürütülecekse, tüm  süreç sonunda e-ticaret danışmanlıkları tarafından size bir ücret çıkarılacaktır. Bu ücretler aylık olarak alınmakta ve ortalama 2.500 – 5000 arasında değişmektedir. Bu ücret size fazla gibi gözükebilir. Fakat sizin henüz işinizin başındayken, tecrübesiz bir şekilde gereksiz ve fazla harcamalarınızın önüne geçerek, sizi ekonomik zarardan kurtaracağı için kârda olduğunuzu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir