Gurmehub

Shopify One-Page Checkout

one-page payment

Tek sayfalık ödeme; Shopify’ın Editions Kış 2023 sırasında duyurduğu 100’den fazla ürün güncellemesinde en çok heyecan yaratan özelliklerinden biridir. Shopify Topluluk forumunda 2019’dan kalma eski bir konu var. Konuda 200’den fazla yanıt bulunuyordu fakat yakın bir zamana kadar tek sayfalı ödeme için uygun bir çözüme ulaşılamıyordu.

En başarılı e-ticaret platformlarından biri olarak Shopify, müşterilerinin ödemelerini tamamladıkları sayfaların tasarımı ve işlevselliği konusunda çeşitli seçenekler sunar. Bu seçenekler arasında, tek sayfalık ödeme ve üç sayfalık ödeme yöntemleri oldukça popülerdir. Bu yazıda, Shopify’ın geçen sene kış etkinliğinde duyurduğu özellik olan tek sayfalık ödeme yöntemine değinilecektir.

Tek Sayfalık Ödeme

Genellikle az alan içerir ve mümkün olduğunca basit organize edilmiştir. Temel varsayım, daha az adım ve daha az terk olması ve bu sayede daha fazla dönüşüm almak anlamına gelir. Tek sayfalık ödeme, müşterilerin gerekli tüm bilgileri tek bir sayfada toplamasını sağlar. Bu yöntem, ödeme sürecini hızlandırır ve müşteri deneyimini iyileştirir. Üç sayfalık ödemeye kıyasla, tek sayfalık ödeme aynı bilgileri toplar ve yöneticilerin ödeme ile ilişkili analizlere erişmelerini sağlar. Ayrıca, her iki yöntem de aynı özelleştirme seçeneklerini destekler ve önceki özelleştirmelerin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar.

4 Adımda Standart Çok Sayfalı Ödeme

Hangi tür ödeme alma şeklinin iyi olduğu tartışma konusu olmakla birlikte, bir çok mağaza tek sayfalının daha iyi olduğunu pratiklik ve müşteri memnuniyeti açısından savunmaktadır. Standart bir çok sayfalı ödeme 4 temel sayfadan oluşmaktadır:

Bilgi– Müşteri adı, e-posta adresi vb. ilgili müşteri detaylarını girmek için adım.

Kargo– Kargo yöntemlerinden birini seçmek için gerekli adım.

Payment– Ödeme yöntemlerinden birini seçmeyi içeren adım.

Sipariş Onay– Teşekkür sayfası da diyebileceğimi, sipariş onayını içeren adım.

Hızlı ödeme yöntemlerinde ise; bir kez tıklandığında, müşterinin yalnızca mevcut hesabına giriş yapması ve tüm ödeme süreçlerini temelde atlaması gerekir. Bu tek sayfalık ve çok sayfalık ödeme arasında iyi bir karışım sağlar. Ödemenin ne kadar iyi optimize edildiği önemlidir. Farklı e-ticaret platformlarındaki birçok tek sayfalık ödeme, sadece bilgi ve alanlarla dolup taşmıştır.

Tek Sayfalık Ödemeye Geçerken Önemli Notlar

Tek sayfalı ödemeye geçiş yaparken dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar vardır. Örneğin, tek sayfalık ödeme sayfasının plan görselinin görüntüleme şeklini etkileyebilir. Bu durumda, arka plan resminin kırpılma şeklini düzenlemek gerekir ayrıca, yeni özelleştirilebilir ifadelerin bulunabileceği tema içerik düzenleyicisini kontrol etmek gereklidir.

Ödeme sayfası düzenini değiştirmek isteyen Shopify mağaza sahipleri için takip edilmesi gereken adımlar arasında farklılıklar görülebilir. Shopify Plus için, ödeme ayarları içinde doğrudan geçiş yapmak mümkün iken Plus planını kullanmayan mağazalar değişiklikleri temanın içerisinden yapabilmektedir.

Canlı Bir Örnek

Tek sayfalık ödeme ile çalışan canlı Spotify sayfaları mevcutta azdır. Bunlardan biri ise Supreme’dir. Siteye uygun bir şekilde tasarlanmıştır fakat tek sayfalı ödeme kullandığı açıkça görülebilir.

one-page payment
Customize Your Website, Grow Your Business

Kaynak

Shopify Help Center

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *