Nasıl Yapılır, Rehberler

WordPress Blog Sitesi Nasıl Oluşturulur?

WordPress Blog Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Genel anlamda en sık karşılaştığım sorulardan bir tanesi “WordPress blog sitesi kurarak para kazanabilir miyim?” oluyor.

Cevabım ise her zaman: “Evet yapabilirsin” şeklinde oluyor.

Bu sorudan yola çıkarak bu makalemde sizlere “WordPress Blog Sitesi Nasıl Kurulur?” sorusuna cevap vereceğim. Çünkü blog tarzı sitelerden para kazanabilmek için altyapısı gerçekten sağlam ve düzenli bir siteye ihtiyacınız var.

WordPress altyapısı dünyadaki domainlerin %49’nda kullanılıyor durumda. Bu sonuçta bize gösteriyor ki WordPress sürekli gelişen ve kullanıcı sayısı en üst düzeyde olan bir yapı. Ayrıca blog sitesi açmak isteyen bir kişi veya kurum için ilk seçenek diyebiliriz.

https://gurmehub.com/wordpress/neden-wordpress/

WordPress Altyapısı İle Nasıl Blog Sitesi Açılır?

1.Adım Hosting Seçimi

İlk adım olarak web sitenizin bir yerlerde barındırılması gerekiyor. Bunun içinde ülkemizde birçok hosting şirketi mevcut. Tabii isterseniz web sitenizi bir bulut sunucuda da barındırabilirsiniz.

Barındırma hizmeti alabileceğiniz 10 Hosting Firması

Eğer WordPress altyapısını kullanacaksanız normal hostinglerden farklı olarak özellikle WordPress hosting hizmeti almanızı tavsiye ederim. Hız, çalışma süresi ve müşteri desteği özellikle bir blog sitesi için çok öenmlidir.

Yukarıda listelediğim hosting firmalarının karşılaştırması ile ilgili yazdığım makaleyi görmek için tıklayın!

2. Adım: Blog Siteniz İçin Bir Konu Bulun

2. ve en önemli adımlardan biri olan blog konusu belirleme, sitenizin kimliğini oluşturacaktır. Özellikle Türkiye özelinde en çok okunana 5 blog konusunu sizler için derledim.

2021 Yılında En Çok Okunan 5 Blog Konusu

1. İncelemeler

Çoğu tüketici alacağı ürün yada hizmeti satın almadan önce bilgi sahibi olmak ister. Bu neden araştırmalarını genellikle internet üzerinden yapar. Özellikle trendde olan ürünlerin incelemeleri sitelerde en çok hit alan blog içerikleridir.

2. Nasıl Yapılır Makaleleri

Eğer belirli bir konu veya alanda bilgi sahibiyseniz okuyucularınız sizin tecrübe ve bilginizden faydalanmak isteyecektir.

3. Acemi Rehberleri

Aslında acemi rehberleri nasıl yapılır makalelerine çok benzemektedir. Ama aradaki en önemli fark okuyucularınızın konu hakkında daha önceden hiçbir şey öğrenmemiş olmasıdır.

4. Yemek Tarifleri

Bu maddenin kesinlikle geleceğini biliyordunuz. Yemek kültürü çok geniş bir iklimde yaşıyoruz. Eğer konu hakkında bilgili ve kendinize has tarifleriniz var ise kesinlikle yemek tarif bloğu tam size göre.

5. Haberler

“Haberler” başlığı gözünüzü korkutmasın. Elbette ulusal haberleri takip etmek ve yayınlamak zor olabilir. Ama yaşadığınız il veya ilçe için önemli haberleri paylaşabilirsiniz.

Adım 3: Blogunuz için bir Alan Adı Seçin

Hosting hizmeti satın aldınız ve konunuzu seçtiniz hatta içerikleri yayınlamak için heyecanla bekliyorsunuz. Ama okuyucular sizi nasıl tanıyacak. Kısaca siz kimsiniz? İşte bu adımda kendimize bir alan adı seçmek zorundayız. Bu aşama tamamen sizin yaratıcı düşünmenize kalmış durumda. Mesela “gurmewoo.com” bizim kim olduğumuzu yansıtan en önemli parçamızdır.

Adım 4: Temanızı Seçin!

WordPress’in en çok sevdiğim özelliklerinden bir tanesi temalar. 1 veya 2 temaya bağlı değilsiniz. Milyonlarca blog teması arasından seçim yapma şansınız var. Hatta hiç birini beğenmediğiniz taktirde kendi temanızı yaptırabilirsiniz.

WordPress Eklenti ve Tema Hizmeti Almak İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin!

Genel olarak tema seçimi yaparken themeforest.net sitesini kullanıyorum. Fiyatlar dolar kuru üzerinden olduğu için biraz pahalı gözükebilir ama bu ödemeyi zaten 1 kere yapacaksınız.

Adım 5: WordPress Temanızı Yükleyin

Temalar bölümünden Temalar kısmına tıklayın.

wordpress-blog-sitesi-acma

Daha sonra “Yeni Ekle” butonuna tıklayın.

blog-wordpress
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

Daha Sonra “Tema Yükle” butonuna tıklayın.

tema-blog-wordpress
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

Themeforest üzerinden satın aldığınız ve indirdiğiniz zipi buradan yükleyin!

wordpress-tema
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

Tebrikler artık bir WordPress altyapısında bir blog sitesine sahipsiniz. Size kalan kısım ise yaratıcılığınızı konuşturmak olacak. İstediğiniz gibi siteyi düzenleyebilir ayarlamaları yapabilirsiniz.

Teknetik desteğe ihtiyaç duyuyorsanız hemen bizimle iletişime geçin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir