E-Ticaret, wooCommerce

E-Ticarette Ürünlerinizi SKU Kodu İle Öne Çıkarın

E-Ticarette Ürünlerinizi SKU Kodu İle Öne Çıkarın

SKU Türkçe anlamı “Stok Kodu” dur. Envanterinizdeki bir ürüne atayabileceğiniz benzersiz bir kimliktir.  E-Ticarette ise sadece bir kimlik değil aynı zamanda arama motorlarının mağazanızdaki ürünü öne çıkarması için önemli bir bilgidir.

Arama motorlarındaki kullanıcı eylemleri çok farklı ve karmaşıktır. Bazı kullanıcılar ürünün adını veya rengini aratırken, bazı kullanıcılar ürünün marka ve model kodu ile aratırlar.

Bu makalemde SKU kodunun WooCommerce tabanlı sitenizin SEO’su için öneminden ve WooCommerce tabanlı mağazanızdaki fiziksel ürünlere nasıl SKU kodu ekleyeceğinizden bahsedeceğim.

WordPress ve WooCommerce için SEO temellerini öğrenmek istiyorsanız, burayı tıklayın .

WooCommerce Tabanlı Mağazanızda Ürünlere Neden SKU Eklemelisiniz?

Ürün numaraları veya stok kodları (SKU) kullanmak mağazanız için gereksiz görülebilir. Hatta tecrübe ettiğim bir kaç müşteri cümlesini sizinle paylaşmak istiyorum. Eğer bu cümlelerden biri kafanızdan geçiyorsa bu yazı tam size göre 🙂

“Mağazam küçük, bu yüzden SKU’ya ihtiyacım yok.”

“Müşterilerim dışında kimseye satış yapmıyorum, öyleyse neden ürün numaralarına ihtiyacım olsun ki?”

“Ürünlerimin varyasyonu yok, bu nedenle SKU’ya gerek yok.”

Bu cümleler ile sık sık karşılaşıyorum. Ama ufak bir SKU kodunun nelere sebep olabileceğini söylediğimde SEO hizmeti alan müşterilerimizin fikirleri hemen değişiyor.

Mağazanızda SKU olmadığı zaman ortaklık yaptığınız firmalar ile ilişkileriniz zedelenebilir, mağazanızda lojistik sorunlara neden olabilir veya en kötüsü maksimum satış potansiyelinize ulaşmanız daha zor bir hal alabilir.

Mağazanızın ölçeği, fiziksel olarak ne sattığınız veya kime sattığınız hiç önemli değil. Önemli olan SKU kullanmanız. “SKU ekleme” eylemi gözünüzde büyüyor olabilir. Sakın endişelenmeyin! WooCommerce ile bir kaç adımda fiziksel ürünlerinize SKU ekleyebilirsiniz.

SKU Kullanmak İçin 3 Önemli Neden?

1-)Ürününüzü satın almaya hazır bir müşteri, mağazanıza arama yoluyla ulaşabilir.

sku-woocommerce
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

İster kendi el yapımı ürünlerinizi ister diğer üreticilerden titizlikle temin ettiğiniz ürünleri satıyor olun, bu ürünlerin arama motoru sonuçlarında görünmesini sağlamak çok önemlidir. Potansiyel müşteriler, ihtiyaç duydukları şeyleri nereden satın alabilecekleri, en iyi fiyatı ve en hızlı kargoyu aramak için Google arama motorunu kullanılır.

Olası müşteriler, alacakları ürünü çoğu yönden diğer mağazalar ile karşılaştırmak için ürün bilgilerini Google arama motoruna girer. Google kullanıcıya en iyi sonucu vermek için ürünler özelinde SKU bilgilerini kullanır. Eğer ürününüz SKU’ya sahip değilse, arama sonuçları arasında görünmeyebilir.

Özellikle bir üreticiden aldığınız ürünleri satıyorsanız bur durum çok daha önemlidir. Müşteriler ürünün SKU’su ile arama yaptığında sonuçlarda sizin çıkmanız çoğu mağazaya kıyasla size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Eğer kendi ürettiğiniz veya stokladığınız ürünleri satıyorsanız SKU kullanmamanız gerektiği anlamına gelmez. Çünkü sizden tedarik edilen ürünlerin satıcısı SKU belirlediği taktirde arama sonuçlarında sizden önde çıkabilir veya sizin ürününüz arama sonuçlarında hiç çıkmayabilir. Bu nedenle, ürünlerinizde SKU kullanma alışkanlığı edinmeniz mağazanız veya ürünleriniz için çok büyük bir artı olacaktır.

2-)Tekrarlanan Siparişlerde Müşteriler Ürünü Daha Hızlı Bulmak İçin SKU Kullanabilir

woocomerce-urun-arama-sku
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

Eğer SKU kullanmıyorsanız, bir saniyeliğine mağazanızda SKU kullandığınızı düşünün. Bir müşterinin sizden birkaç ürün aldı ve aldığı ürünlerden bir tanesini tekrar sipariş etmek ve sitede aynı ürünü bulmak istiyor. Sizce en kısa yol nedir?

Akla gelen ilk yol eski siparişlerinden ürünü bulmak olur ama bu yol en az 3 adımdır.  Ancak doğrudan istedikleri ürünü bulmanın en kısa yolu SKU ile aramaktır. Tek yapması gereken e-posta adresine gelen ürün SKU’sunu bulmak ve aramak. Çok basit değil mi?

3-)Bir Pazaryerinde Ürünlerinizi Satacaksanız SKU Koduna İhtiyacınız Var!

Birçok küçük mağaza, ürünlerini toptan satış yoluyla pazaryerlerinde satmaktadır. Eğer ürünlerinizi sizde pazaryerlerinde satacaksanız kesinlikle SKU eklemelisiniz. Aksi durumda mağazanız arama sonuçlarında çıkmayabilir.

WooCommerce’de Ürünlere Nasıl SKU Eklenir?

WooCommerce mağazanızda bir fiziksel ürün oluşturduğunuzda SKU alanı doldurulmadığı taktirde boş kalacaktır. SKU Kodu alanını doldurmak için şu adımları izleyin:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir