E-Ticaret

Müşteriden Müşteriye Ticaret(C2C) Nedir?

Müşteriden Müşteriye Ticaret(C2C) Nedir?

Müşteriden müşteriye (C2C),  müşterilerin genellikle çevrimiçi bir ortamda birbirleriyle ticaret yapabileceği bir iş modelidir . C2C pazarlarının iki uygulaması vardır. Bunlar, açık artırmalar ve sınıflandırılmış reklamlardır. C2C pazarlama,  eBay , Etsy ve Craigslist gibi şirketlerin gelişiyle popülaritesini artırdı. Ayrıca Türkiye için de örnek vermek gerekirse Sahibinden ve Letgo gibi örnekler verilebilir.

Müşteriden Müşteriye (C2C) Nasıl Çalışır?

C2C, bir müşterinin işlemi kolaylaştırmak için üçüncü taraf bir işletme veya platform kullanarak başka bir müşteriden mal satın aldığı bir pazar ortamını temsil eder. C2C şirketleri, e-ticaret teknolojisi  ile ortaya çıkan bir iş modeli türüdür .

Müşteriler, genellikle başka yerlerde bulunması zor olan ürünler için c2c sitemleri kullanılır. Ayrıca, satıcılar için marjlar , geleneksel fiyatlandırma yöntemlerinden daha yüksek olabilir , çünkü perakendecilerin veya toptancıların olmaması nedeniyle minimum maliyetler vardır.  Satıcılar ürünlerini çevrimiçi olarak listeler ve müşterilerine bu şekilde ulaşır.

Müşteriden Müşteriye (C2C) İşletme Türleri

Craigslist , ürünleri, hizmetleri veya durumları reklam veren insanları birbirine bağlayan bir e-ticaret platformudur. Craigslist, yalnızca ürün satın almak, satmak ve ticaret yapmak için bir platform sağlamakla kalmaz, aynı zamanda istihdam fırsatları ve mülk listeleri gibi aylık sınıflandırılmış reklamlar yayınlar.

Etsy , şirket sahiplerinin ürünlerini tüketicilere pazarlayacakları özel web sitelerini oluşturmalarına olanak tanır. C2C sitesi, bir şirketin gelişim aşamasına göre fiyatları değişen bir işi büyütmek için rehberlik ve araçlar sunar. Ayrıca siparişleri, listeleri ve müşteri sorgularını verimli bir şekilde yönetmeye yardımcı olan bir “Etsy’de Satış” uygulaması da bulunmaktadır.

eBay‘de iki tür ürün listesi bulunur: sabit fiyatlı ürünler ve açık artırma ürünleri. Şimdi Satın Al düğmesi seçilerek sabit fiyatlı ürünler hızlı bir şekilde satın alınabilir. Açık artırma öğeleri, teklifleri girmek için bir Teklif Ver düğmesi içerir ve geçerli bir teklif fiyatını gösterir . Bu kalemler, önceden belirlenmiş bir süre için tekliflere açıktır ve en yüksek teklifi verene “satıldığı” beyan edilir.

Letgo, aslında çok basit bir kullanım deneyimi sunan ilan sistemidir. Mobil üzerinden kullanıldığı gibi, web üzerinden de entegre çalışabilmektedir. Onu diğerlerinden ayıran en büyük özeliklerden birisi ise,  ihtiyacınız olan herhangi bir eşyanın mutlaka çevrenizdeki birinin artık işine yaramadığı için satmaya çalışmasıdır. Yani ihtiyaç sahipleri hiçbir aracı olmaksızın birbirlerini bulabilmektedir.

Sahibinden, yaygın olarak kullanılan ticaret terimlerinden biri olup aracı bir kurum ya da kişi olmaksızın, satıcı ile alıcının, işlemlerini komisyon bedeli ödemeden direkt olarak gerçekleştirdikleri satma, kiralama ve devir gibi işlemleri ifade eder.

C2C Pazarının Geliri ve Büyümesi

C2C web siteleri ve benzeri platformlar, satılık ürünleri listelemek, promosyon özellikleri eklemek ve kredi kartı işlemlerini kolaylaştırmak için satıcılardan alınan ücretlerden para kazanır. C2C işlemleri tipik olarak sınıflandırılmış veya açık artırma sistemi aracılığıyla satılan kullanılmış ürünleri içerir .

C2C pazarının maliyet etkinliği nedeniyle gelecekte büyümesi öngörülmekte. Bu durumun en önemli nedeni satıcıların ise yok denecek kadar az bir maliyete sahip olmasıdır. Bunun yanında covid-19 ile artan İnternet kullanımını da hesaba katmakta yarar var.

Perakendeciler, sosyal medyanın ve diğer çevrimiçi kanalların popülaritesi nedeniyle bunu önemli bir iş modeli olarak görüyor . Bu kanallar, tüketicilerin halihazırda sahip olduğu belirli ürünleri sunuyor ve artan çevrimiçi trafiği C2C platformlarına yönlendiriyorlar.

C2C sistemini birçok avantajının yanında, kalite kontrol eksikliği ve ödeme garantisi gibi zorluklar vardır. Bazı durumlarda kredi kartı işlemleri bu tarz platformlar için onay alamamaktadır. Ancak yıllar içinde PayPal ve benzeri ödeme sistemlerinin ortaya çıkması C2C platformlarında ödemeleri basitleştirmeye yardımcı olmuştur. Ülkemizde PayPal’ın yasaklanması ile birlikte EnPara gibi platformlar kullanılmaya başlanmıştır. İyzibazaar eklentisi pazaryeri sitenizde ödeme alma süreçlerini sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç:

C2C “tüketiciden tüketiciye” veya “müşteriden müşteriye” anlamına gelir. B2B (işletmeden işletmeye) ve B2C (işletmeden müşteriye) modellerinden farklı olarak nispeten yeni bir iş modelidir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir