E-Commerce

Differences between Credit and Debit Cards

Differences between Credit and Debit Cards

Sıkça kullandığımız, her cüzdanın içinde kendine yer edinen banka ve kredi kartı farkları nedir hiç düşündünüz mü?

Evet çoğumuz kullanım alanları veya sınırlarını kullandığımız kadar biliyoruz ama neden arasındaki farkları ve yetkinlikleri daha fazla öğrenmeyelim ki? Özellikle son dönemde internet üzerinden yaptığımız alışverişleri düşünürsek farkları bilmeniz çok işe yarayacaktır.

Haydi o zaman !

 

Banka Kartı Nedir?

Differences between Credit and Debit Cards

Banka kartları, bir kredi kartının rahatlığını sunar ancak farklı şekilde çalışır. Satın alma işlemini gerçekleştirdiğinizde doğrudan hesabınızdan para çeker . Bunu , satın alma tutarını bloke ederek yapar . Daha sonra satıcının kendi bankasına gönderir ve satıcının hesabına aktarır. İşlemin tamamlanması birkaç gün sürebilir.

ATM’de kullanılabilen bir karttır. Banka kartınızda Visa veya MasterCard logosu olabilir, bu durumda Visa ve MasterCard’ın kabul edildiği her yerde kartınızı kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. 

Features

Banka kartı, paranıza hızlı erişim sağlar. Faiz ödemezsiniz ve E-commerce sitelerinden alışveriş yapmak için kullanabilirsiniz. Kredi kartı da kullanışlıdır fakat harcadığınız miktarı ödemek şartıyla.

 Kredi kartı ödemelerindeki gecikme, size daha fazla borç olarak yansıtır. Borçlu olduğunuz tutara da faiz ödersiniz. Geç ödeme ücretleri yüzünden kredi geçmişinizin mahvolmasına. Bu durumdan kurtulmak için banka kartı kullanabilirsiniz. 

Kredi Kartı Nedir?

Differences between Credit and Debit Cards

Kredi kartı,  kredi limitine karşı borç almanıza izin veren bir karttır . Faturaya yansıyan temel işlemler yapmak için kullanılır. Faiz den kaçınmak istiyorsanız kredi kartı dönem borcunuzu aylık olarak ödemelisiniz eğer ödemezseniz kredi kartının faiz oranı yükselir ve kredi kartı bakiyeniz ve ödeme geçmişiniz kredi puanınızı etkileyebilir.

Banka ve Kredi Kartı Farkları

  • Kredi kartları, bir banka tarafından verilen bir borçtur. Banka kartları parayı doğrudan banka hesabınızdan çeker.
  • Kredi kartları, dolandırıcılık koruması yoluyla daha iyi tüketici koruması sağlar, ancak daha pahalıdır.
  • Banka kartları daha az koruma sağlar, ancak ücretleri daha düşüktür.
  • Yeni banka kartları daha fazla kredi kartı benzeri koruma sağlarken, birçok kredi kartı artık yıllık ücret talep etmemektedir.

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *