E-Ticaret, Ödeme Eklentileri

E-Ticaret İçin Ödeme Altyapısı Nedir?

E-Ticaret İçin Ödeme Altyapısı Nedir?

Hızlı gelişen yaşadığımız teknoloji çağının en önemli ödeme altyapısı türleri, sanal pos ve internet bankacılığıdır. E-ticaret siteleri veya diğer bir adı ile online mağazalar ödeme alabilmek için sıkça bu 2 sistemi kullanılır. Ayrıca olası müşterilerin güvenliği 3D ödeme sistemi ile sağlanmaktadır.

E-ticaret sitenizi kurdunuz, satışa hiç olmadığı kadar hazırsınız peki ya nasıl ödeme alacaksınız?.

Aslında yukarıda bahsettiğimiz 2 ödeme sisteminden Sanal Pos konusuna değineceğiz. Çünkü sanal poslar E-Ticaret sitelerinin vazgeçilmez ödeme alma yöntemidir. Ayrıca WordPress altyapısında Woocommerce mağazanız varsa bu makalenin tam size göre olduğunu düşünüyorum!

E-Ticaret Siteleri İçin Sanal Pos Nedir?

odeme-alt-yapisi

Sık sık adını duyduğumuz sanal pos hali hazırda birçok E-Ticaret sitesinin kullandığı ödeme alma sistemdir. Aslında daha yakından incelemek daha doğru olacak. Buyrun:

Sanal Pos Nedir?

Sanal POS, ödeme ağ geçidine, yani E-ticaret sitesinde ödemelerin almasını sağlayan platforma karşılık gelir. Örnek vermek gerekirse, bir çiçekçiye gittiniz ve sevdiğiniz bir insana güzel bir çiçek seçtiniz ve kredi kartı ile ödeme yaptınız. İşte bu durum E-Ticaret sitelerinde sanal olarak geçekleşmektedir .

Kart geçerli ve limit yeterli ise banka tarafından anlık işleme onay verilir. Bu işlem birkaç saniyede tamamlanır. Banka, provizyonu alınmış alışveriş işlem tutarını kart sahibinin kredi kartı limitinden düşerek üye iş yerinin banka hesabına geçirir.

https://gurmehub.com/e-ticaret/2020-yilinin-en-iyi-3-sanal-pos-hizmeti/

Ödeme sürecinde online müşteri ve mağaza arasında internet üstünden transfer edilen kredi kartı ve alışveriş bilgilerinin iletiminde gizliliğin korunması ve bilgi bütünlüğünü sağlayan SSL şifreleme tekniğine uyumlu çalışmaktadır.

Bankalardan sanal pos alabilmenin ilk şartlarından biri olan SSL (Secure Socket Layer) protokolü bir E-Ticaret sitenin en önemli parçasıdır.

Sanal pos yazılımının kurulması için firma Bankada bir hesap açtırarak bankaya ile üye işyeri sözleşmesi imzalar.

Eğer banklardan nasıl sanal pos alınacağını merak ediyorsanız sizler için her bankaya ayrı olarak anlattığım makaleler:

Sanal pos hizmetini Birçok banka sunmaktadır ve bu bankaların sitelerine sözleşme ile ilgili tüm Detaylar ve şartlar açıklanmaktadır.

Kredi kartı ile alışverişlerde ise online satış yapan siteler farklı Kredi kartlarının uygulandığı farklı kampanyaları taksit seçeneklerini her bir kart için ayrı ayrı ve çok detaylı seçenekler halinde verebilir.

wooakbank
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

Ödeme altyapısı kurulurken dikkatini çeken bir konu var. site malı gönderdikten sonra iade kabul edilmeden önce yapılmasını sağlayan müşteri hizmetleri malı iade ettikten sonra para iadesi işini gerçekleştiriyoruz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir