E-Ticaret

Neden Çok Dilli Bir E-Ticaret Sitesine Sahip Olmalısınız?

Neden Çok Dilli Bir E-Ticaret Sitesine Sahip Olmalısınız?

Çok dilli bir e-ticaret sitesinin en önemli özelliği çok sayıda potansiyel müşteriye uygun maliyetli bir şekilde ulaşmayı kolaylaştırmasıdır.

Yaşadığımız dijital çağda, e-ticaret sitenizin potansiyel müşterileri cezbetmedeki etkinliği her zamankinden daha önemli. Giderek daha fazla sayıda müşteri, işletmenizle ilk temas noktası olarak web sitenizi kullanıyor. Bu nedenle, yalnızca bir satışı güvence altına almak için değil, aynı zamanda müşterilerinizle uzun süreli bir ilişki kurmak ve yüksek düzeyde bir ilişki geliştirmek söz konusu olduğunda bunu doğru yapmak çok önemlidir. 

Elbette web siteleri çekici ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olmalıdır. Ancak, değişen müşteri isteklerinide takip etmek gerekmektedir. Son dönemlerde artan kişiselleştirilmiş pazarlamalar e-ticaret sitelerine de yansımış durumda.

Tabii ki kişiselleştirmeyi düşündüğümüzde, kişiye özel ürün önerileri, hedefli reklamlar ve bunun gibi şeyler düşünebiliriz. Bununla birlikte, kişiselleştirmeyi düşündüğümüzde genellikle gözden kaçan ancak kritik bir husus, web site dildir. Web sitenizin ve içeriğinin ziyaretçilerin anlayabileceği bir dilde olması çok önemlidir. Çünkü özellikle müşterilerin %88’inin kötü bir deneyimden sonra sitenize geri dönmeyeceği yapılan araştırmalar sonucu bulunmuştur.

Çok dilli bir e-ticaret sitesi, rekabet avantajı sağlamakta ve işletmenizi dönüştürmenizde önemli bir rol oynar. Bu makalede, çok dilli bir e-ticaret sitesinin işletmenize tam olarak nasıl fayda sağlayacağını açıklayacağım. 

Çok dilli bir e-ticaret sitesinin faydaları nelerdir?

1. Daha geniş bir kitleye ulaşmak 

Her şeyden önce, çok dilli bir web sitesi, erişiminizi genişletmenize ve çok daha geniş bir kitleyle iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. İnternet kullanıcılarının sadece %25’inin anadili İngilizcedir. Geriye kalan %75’e çok dilli bir yapı ile ulaşabilirsiniz. Böylece satışlarınızı ve kârınızı artırma şansı yakalamış olacaksınız.

2. Rekabet Avantajı Oluşturma

İşletmelerin rakiplerine karşı avantaj elde etmek için kendilerini farklılaştırmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. 

Pandemi nedeniyle küresel durgunluk ve harcamada genel bir azalma oldu. Özellikle orta ve küçük işletmelerin. hayatta kalabilmeleri için rekabet avantajı sağlayacak yeniliklere yönelmeleri gerekiyor.

Çok dilli bir e-ticaret sitesi, artan e-ticaret odaklı perakende ortamına doğru ilerlerken önemli olabilecek sınır ötesi e-ticaret satışlarını artırmanıza yardımcı olacaktır. 

3. Uluslararası Arama Motoru Optimizasyonu

SEO’ya aşina olmayanlar için, bir şirketin çevrimiçi başarısı, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) üst sıralarda yer alabilmesine bağlıdır. Web sitenizin sayfaları arama motoru sayfalarında ne kadar üst sıralarda yer alırsa, tüketicilerin onları görme olasılığı o kadar yüksek olur. Üst sıralarda gözükmeniz, satışlarınız ve karlarınız üzerinde bir etkiye sahiptir. 

Farklı dillerde arama yapan yabancı müşterileri çekmeye çalışırken bu arama motoru sonuç sayfalarında nasıl üst sıralarda yer alırsınız? 

Önemli olan yalnızca sitenizin içeriğini çevirmek değil, aynı zamanda SERP’lerde dizine eklenmesini sağlamaktır, yani hepsini uluslararası SEO için optimize etmelisiniz. Buna meta veriler de dahil olmak üzere sitenizin %100’ünün çevrilmesi dahildir. Ayrıca, dile özgü alt etki alanları veya alt dizinleri olan benzersiz URL’lere sahip olmayı da gerektirir. Tüm bunlar yapıldıktan sonra, e-ticaret siteniz arama motoru botları için kolayca taranabilecek şekilde yapılandırılacak ve sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alacaktır! WordPress altyapısına sahipseniz bu adımları çok kolay bir şekilde WPML eklentisi ile yapabilir ve WPML dil yönlendirme eklentisini kullanabilirsiniz.

WordPress Sitemi Nasıl Çok Dilli yapabilirim?

Gelişen e-ticaret ve pazaryeri ekosisteminde WordPress altyapısının çok önemli bir rolü vardır. Birçok altyapıya göre WordPress kullanım sıklığı konusunda 1 numaradır. Bu yüzden birçok geliştirmeyi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Peki WordPress altyapısı kullandığınız sitenizi çok dilli bir hale nasıl getirirsiniz?

WPML Eklentisi Nedir?

wpml-nedir
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

WPML, WordPress için geliştirilmiş bir eklentidir. Kısaca WPML, WordPress’in çok dilli çalışmasını sağlar.

WPML, yazarların farklı dillerde içerik yazmasına ve içeriği çevirmesine olanak tanır. Ayrıca, çeviri yönetimi için gelişmiş özellikler ve profesyonel içerik çevirisi için bir arayüz içerir.

WPML kullanmak hiçbir teknik veya programlama becerisi gerektirmez. Site yöneticileri, herhangi bir kodlamaya gerek kalmadan sitelerini çok dilli hale getirebilir ve kurabilirler. WPML, diğer eklentiler ve çeviri sistemleri ile entegrasyon API içerir. Bu şekilde geliştiriciler WPML’yi kolayca kullanabilir ve ürünlerini çok dilli hale getirebilir.

WPML Dil Yönlendirme Eklentisi Nedir?

Bu ürün kullanımdan kaldırılmıştır.

Günümüzde internet sitelerine saniyelik girişler ve çıkışlar oldukça fazladır. Çünkü insanlar anlamadıkları dilde bir sayfa ile zaman harcamak istemezler. İşte bizim eklentimiz de bu noktada devreye giriyor.

WPML Dil Yönlendirme Eklentisi ulusal çapta, farklı ülkelerden siteye giren insanların ilk girdiklerinde siteyi hangi dilde göreceklerini belirleyen bir eklentidir. Siz de sitenizin müşterilerinizin anlayacağı dilde görüntülenmesinin otomatik olmasına önem veriyorsanız tam aradığınız yerdesiniz !

Peki Bunu Nasıl Yapıyor?

Site sahibinin daha öncesinde tanımladığı çevirileri kullanarak, siteye hangi ülkeden girildiğini IP adresinden otomatik olarak algılayıp  site sahibinin ayarladığı sayfayı ekrana getiriyor. Bunu yaparken WPML ‘ i kullanıyor.

WPML Dil Yönlendirme Eklentisinin  Özellikleri

  • WPML in desteklediği tüm diller için yönlendirme yapılabilir
  • Ulusal çapta bir site yapımına imkan sağladığı için hedef kitle ortalaması fazladır
  • Sitenizi ziyaret eden insanlar siteyi kendi dillerinde görüntüledikleri için saniyelik giriş-çıkış oranı düşüktür bu da verimlilik oranını artırır

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir