E-Ticaret, wooCommerce

Neden Her E-Ticaret İşletmesinin Bir Kargo Stratejisi Olmalı?

Neden Her E-Ticaret İşletmesinin Bir Kargo Stratejisi Olmalı?

E-ticaretin işletmeler tarafından elde edilen gelirin büyüyen bir parçası olduğu bir sır değil. 2018’de dünya çapındaki e-ticaret satışları , tüm satışların %11,9’unu temsil etmiştir. 2021 yılı için ise beklentiler %17,5 civarındadır. Bu artış özellikle genç neslin interneti aktif ve satın alma noktası olarak kullanmasından kaynaklanmaktadır. Bu yazımda sizlere hem “kargo stratejisi nedir?” hem e-ticaret ekosisteminde yükselen bir yıldız olan Bolt Kargo Modülü’nden bahsedeceğim.

Eğer e-ticarete başlamayı düşünüyorsanız dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Bugün, satın alma akışı için kargo stratejisi ne kadar önemli, kullanıcı deneyimine nasıl yardımcı olabilir ve marka değerinize neler katar tek tek açıklayacağım.

Satın Alma Öncesi Kargo Stratejisi Etkisi

Tüketiciler, çevrimiçi bir ürün satın alırken, genellikle ilgili maliyetlerin tümünü öder. Fiyatlandırmanıza kargoyu eklemek, ödeme konusunda kullanıcının tekrar tekrar düşünmesini engeller ve size avantaj sağlayabilir. Ancak düşük fiyat etiketine sahip ürünleriniz varsa kargo ücretleri bir çok büyük platformlarda sipariş tutarından ayrı bir şekilde gösterilir.

Kargo fiyatları marka değeriniz, ürün algısı ve marjınız üzerinde yüksek bir etkiye sahip olabilir. Kargo tedarikçinizle sıkı bir anlaşma yaparak, akıllı rotalar sunarak fark yaratabilir ve e-ticaret dünyasında gerçek bir oyuncu haline gelebilirsiniz.

Yüksek hacimli bir kargonuz varsa, muhtemelen kargo tedarikçinizle bir sözleşmeniz vardır. Yıl boyunca yaptığınız satışların her birinde mümkün olan en iyi marjı elde etmenizi sağlamak için bu sözleşmedeki fiyatları müzakere edebilirsiniz.

Akılda tutulması gereken bir diğer satın alma öncesi etki, iade politikanızdır. Özellikle giyim mağazaları için çevrimiçi satın alırken, iade politikanızın kullanıcılara açık olması önemlidir. E-ticaret ürünlerinin iadeleri, mağazadaki normal iadelerin maliyetlerinin dört katına kadar çıkmaktadır.

Ücretsiz iade, tüketiciyi satın almaya teşvik eden bir özellik olsada bunun aynı zamanda marjlarınızı da azaltacağını unutmayın. Giyim sektöründeyseniz iade şarttır. Başka bir sektörde olsanız bile iade seçenekleri sunmalısınız. Bu konuda Amazon’u örnek verebiliriz. Kolay ve yönetebilir bir iade sürecine sahip olması Amazon’u 1 numara yapan en önemli özelliğidir.

Satın Alma Sonrası

Tüketiciler satın alımlarında daha kişiselleştirilmiş bir deneyim beklemeye başlıyor. Kişiye özel indirimler veya genel indirimlerden haberdar olmak isteyen tüketiciler e-ticaret sitesine genelde abone olurlar. Bu konu üzerine McKinsey araştırmasında , kullanıcıların kişisel indirimlerin abonelik ve satın alma sürecinden daha fazla önem verdiğinden bahsetmiştir.

Kişisel indirim veya hediyeler için satın alım sonra müşterinize not, özel ambalaj, bazı numuneler veya ücretsiz ürünler verebilirsiniz. Bütün bunlar günümüzde e-ticaret kullanan tüketiciler için bir norm haline geldi. Daha kişiselleştirilmiş paketleme, kargo için ekstra maliyetler de getirir. Ama bu maliyet karşılığında, müşterinizi özel hissettirebilirsiniz.

Satışlarınızın verimli olup olmadığını bilmek, daha da rekabetçi olmanızı sağlar ve ayrıca müşteri edinme, sadakat ve teşvik konusunda yardımcı olabilir. Son olarak: Kargo önemlidir, ancak bir stratejiye ihtiyacınız var!

Bolt Kargo İle Müşterilerinizi Mutlu Edin

site kapak banner
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

BOLT Kargo Entegrasyon modülünü tanımak için ilk önce onun ana eklentisi WooCommerce Kargo Takip Eklentisi: WooKargo’yu tanımamız gerekir. WooKargo müşterilerinizi kargolarının gidişatı hakkında, belirli şablonlar içerisinde, SMS veya E-Posta yolu ile kolayca bilgilendirmenizi sağlayan bir kargo eklentisidir.

Türk kargo firmalarının tamamını kapsayan, WooCommerce kargo takip eklentimiz olan WooKargo ile müşterilerinizin siparişleri için SMS ve E-posta oluşturabileceğiniz gibi BOLT Modülü ile Alıcı veya Gönderici ödemeli sipariş kargosu oluşturabilir, kargonun durumuna göre anlık olarak müşterilerinize otomatik olarak SMS  ve E-posta gönderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir