E-Ticaret, WordPress

E-Ticaret Sitesi Kurmak – Nasıl Giriş Yapılır Nereden Başlanır

E-Ticaret Sitesi Kurmak - Nasıl Giriş Yapılır Nereden Başlanır

Bu yazımızda, E-ticaret sitesi kurmak isteyenler için bir kılavuz sunacağız. Hangi evraklara ihtiyaç vardır, nasıl bir alt yapı kurulmalıdır, E-ticaret sitesinde bulunması gereken sözleşmeler gibi bilgilere değineceğiz.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret kavramı ilk olarak 1995 yılında ortaya çıkmıştır. Bu kavram basitçe ticaretin online platformda yapılması olarak tanımlanabilir. Üretilen mal, hizmetlerin ve dağıtım, reklam, ödeme gibi işlemlerin, elektronik ortamda yapılması E-ticaret’in ayrıltılı tanımıdır.

Son yıllarda ülkemizde e-ticaret giderek artan bir trende sahip. E-ticaret, büyük markaların olduğu kadar orta ve küçük işletmelerin de ilgi odağı olmaya başlamıştır. Elektronik ticaret, firmalara satış konusunda büyük bir imkan ve fayda sağlamaktadır. Özellikle COVID-19 pandemi süresinde, uzun süren karantina döneminde, e-ticaret sistemine talep oldukça fazla artmıştır. Önceden internet üzerinden alışverişe ön yargı ile yaklaşan ya da güvenmeyen birçok insan, e-ticaret ile tanışmıştır. Gelecek dönemde de Türkiye ve dünya genelinde, elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerin giderek daha da artacağı tahmin edilmektedir.

Peki E-ticaret sitesi kurmak için ne gerekli? Püf noktaları nelerdir. Bunlara sizler için değineceğiz.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

e-ticaret sitesi kurmak

Siteniz üzerinden yapacağınız satış sonrası elde edeceğiniz en ufak kârın bile kayıt altında olması gerekmektedir. E-ticaret sitesi kurmak için şirket sahibi olmalısınız. İlk iş olarak işinizi resmiyete dökmeli ve şirket olmalısınız. Bu atacağınız ilk adımdır. Daha sonra elektronik ortamda satış yapabilmek için elektronik ödeme imkanlarından faydalanmalısınız. Bu konuda en iyi yöntemlerden biri olan Sanal Pos için bankalar ile anlaşma yapabilirsiniz. Bu konuyla ilgili Garanti Bankası Sanal Pos nasıl Alınır? Öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklarda E-ticaret yapmanın adımlarını ve püf noktalarını ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Püf Noktalar

e-ticaret sitesi kurmak

Profesyonel bir E-ticaret yazılımı

Oluşturacağınız e-ticaret platformu için ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve bu ihtiyaçlara göre iyi bir e-ticaret alt yapısı belirlemelisiniz. Tek başına yazılım pek bir şey ifade etmez. Size yazılım desteği sağlayan firmanın sanal pos, eğitim, teknik destek ve reklam konularında size destek sağlayıp sağlamadığı önemli bir noktadır. E-ticaret sitesi kurmak için en önemli alt yapılardan biri budur.

Hedef Kitleye Ulaşım

Her sektörde olduğu gibi elektronik ticaret için de hedef kitleye ulaşmak oldukça önemlidir. Sattığınız ürünün potansiyel müşterilerine ulaşmak için iyi bir hedef kitle analizi yapılmalıdır. Belirlenen kitle üzerinde pazarlama ve reklam çalışmaları yapılması, sitenizin trafiğini artıracaktır. Sattığınız ürün ile ilgili arama motoru üzerinden yapılan aramalarda üst sırada çıkmak, çok işlek bir caddede dükkan açmak kadar önemlidir. Hiçbirimiz arama sonuçlarında 5. sayfaya kadar bile gitmiyoruz. Çoğunlukla 1. sayfada çıkan bir siteye giriyoruz. En kötü 2. sayfaya geçiyoruz. İşte bu noktada, iyi bir Arama motoru optimizasyonu (SEO) çok büyük önem arz ediyor. Bu konuyla ilgili verdiğimiz hizmet ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Güvenlik ve Sanal POS

E-ticaret sitesi kurma aşamalarında bir önemli adım da güvenli bir online ödeme sisteminin sağlanmasıdır. Şirketinizi kurdunuz. Sitenizi hazır hale getirdiniz. Ürünler yüklendi ve satışa hazır. Siparişin tamamlanabilmesi için son aşama ödemeye geldi sıra. Bu aşamada, sitenize gelen misafirlerinize, buldukları ürünü kredi kartları ile güvenli bir şekilde alabilmeleri için, sitenizde sanal pos hizmeti vermelisiniz. Bunun için bankalar ille görüşüp sanal pos anlaşması yapabileceğiniz gibi İyzico gibi sistemleri de kullanabilirsiniz. Unutmayın, müşterilerinizin devamı ve memnuniyeti için güvenli bir ödeme seçeneği çok önemli bir etmendir. Yaşayacakları olumsuz bir tecrübe, size olan güvenlerini kesin olarak kıracaktır.

Garanti Bankası Sanal Pos nasıl Alınır?

Kargo Anlaşması

Sitemizi kurduk, ürünler yüklendi, sitemize giren müşteri güvenli bir ödeme sonrası siparişini verdi. Şimdiki aşama nakliye. Kargo ücretleri seçilen ürünlerin siparişi için önemli bir etmen. Hepimiz sipariş verirken kargo ücretine mutlaka bakarız. Ücretsiz kargo mu değil mi, eğer ücretli ise en uygun olanına bakarız. Kargo firmalarının taşıma ücretleri son zamanlardaki zamlar ile oldukça arttı. Tabi sipariş veren kişi yüksek kargo ücreti ödemek istemeyecektir. Bu durumda kargo firmaları ile anlaşma yapmanız oldukça faydalı olacaktır. Bu şekilde adet başına ödenen ücret düşerken, müşteri memnun bir şekilde siparişine kavuşacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir