WordPress

En İyi 5 WordPress Cache Eklentisi 2020

En İyi 5 WordPress Cache Eklentisi 2020

WordPress web sitenizin performans ve hızından memnun kalmadığınız oldu mu? Eğer öyleyse, WordPress Cache eklentisini kurmanın zamanı geldi demektir. Bu makalede, web sitenizin hızını artırmanıza yardımcı olmak için en iyi WordPress Cache eklentilerini test edip karşılaştıracağız.

[lwptoc]

Ancak, cache eklentilerini karşılaştırarak test sonuçlarına ulaşmadan önce, cache eklentisinin ne olduğuna ve WordPress web sitenizi hızlandırmak için sitenize olan faydalarına hızlıca bir göz atalım.

Neden WordPress Cache Eklentisi Kullanılmalı ve En İyi Cache Eklentisi Hangisi?

wordpress-icin-en-iyi-cache-eklentileri

WordPress web siteniz büyüdükçe, yeni içeriklerin yayınlanması ve ek eklentilerin yüklenmesi ile maalesef yavaşlamaya başlayacaktır. WordPress’in yüksek trafik artışlarında, kalite seviyesi düşük bir web barındırma(hosting) kullanıyorsanız bu durum başınızı daha çok ağrıtacaktır.

Yükleme Süreleri Web Sitenizi Nasıl Etkiler?

Sayfa hızı ve yükleme süreleri söz konusu olduğunda, yalnızca bir saniyelik bir iyileştirmenin sonucunda elde edebileceğiniz büyük etkiler olabilir. Örneğin, 2012’de Amazon, web siteleri sadece bir saniye daha yavaş yüklenirse , satışlara 1.6 milyar dolara mal olacağı hesaplanmıştır.

Kötü Arama Motoru Sıralaması

Ayrıca, Google , içeriğinizi arama motoru sonuçlarında sayfaların nerede sıralayacağını belirlerken bir faktör olarak sayfa hızını kullanır . Dolayısıyla, Google gibi sitelerden daha fazla arama motoru görünürlüğü ve daha fazla trafik almak istiyorsanız, web sitenizi hızlandırmanız gerekir.

Web sitenizin amacı ürün ve hizmetleri tanıtmak veya sadece bir kitle oluşturmak olsun sitenizin hızının yavaşlığı hem kullanıcı hem de Google tarafından hoş karşılanmayacaktır. Peki ne yapılabilir?

WordPress Hızını Artırma

İyi haber şu ki, WordPress’in hızını artırmanın birçok yolu olsa da, en kolay seçeneklerden biri cache eklentisini kullanmaktır. WordPress için en iyi cache eklentilerini karşılaştırmamızda  göreceğimiz gibi, bazı durumlarda sadece bir cache eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek  sayfa yükleme sürelerinizi saniyeler içinde düzeltebilmektedir. Fakat WordPress cache eklentileri nasıl çalışır?

Cache Eklentisinin Görevi Nedir?

Kısaca, WordPress Cache eklentisi WordPress’in daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Varsayılan olarak, WordPress web sitenizdeki bir sayfaya bir ziyaretçi tarafından her erişildiğinde, içerik dinamik olarak, birden çok veritabanı sorgusu ve kod yürütme de dahil olmak üzere arka planda devam eder.

WordPress Cache eklentisi, bir sayfa dinamik olarak oluşturulduğunda gerçekleşen adımların çoğunu kaldırarak içeriğinizin statik bir sürümünü oluşturur. Bunun sonucu daha hızlı sayfa yükleme süreleri ve daha mutlu ziyaretçilerdir.

En İyi WordPress Cache Eklentisi Hangisi?

Sitenizin SEO’sunu geliştirmek, dönüşüm oranlarını artırmak ve ziyaretçilerinize daha keyifli bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyorsanız, bir cache eklentisi yüklemek, bunu yapmanın hızlı ve etkili bir yoludur. Ancak, aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok WordPress Cache eklentisi olduğunu unutmamak gerekir? Peki, aralarından hangisi seçmeliyiz?

Bu soruyu cevaplamaya yardımcı olmak için, sizler için şuanda en aktif ve en çok kullanılan 5 wordpress cache eklentisini derledik.

W3 Total Cache

w3-total-cache-2020

W3 Total Cache, bir milyondan fazla yükleme ve WordPress Eklenti puanlamasında 5 üzerinden 4,3 yıldız ile WordPress için en popüler cache eklentilerinden biridir. Birkaç ayda bir güncellenir ve Smashing Magazine, Mashable, MakeUseOf, Web Designer Depot ve diğerleri gibi birçok büyük firma tarafından kullanılır.

WP Super Cache

wp-super-cache-nedir

Bir başka oldukça popüler ücretsiz WordPress cache eklentisi olan WP Super Cache, bir milyondan fazla  yükleme ve 5 üzerinden 4,2 kullanıcı derecelendirmesine sahip olduğu için en iyi WordPress cache eklentileri listemizde yerini aldı.

WP Rocket

wp-rocket-wordpress-cache-eklentisi

WP Rocket, en iyi WordPress cache eklentileri karşılaştırmamızda en popüler premium seçenektir. WordPress için diğer önbellek eklentileri ile yan yana konulduğunda sürekli olarak olumlu yönde artan puanı ve şu anda 100.000’den fazla sitede yüklü olması listemizde olmasının sebebidir. Tek site lisansı 49 ABD doları, üç site lisansı 99 ABD dolarıdır ve sınırsız lisans 249 ABD dolarıdır.

WP Fastest Cache

fastest-cache-wordpress-cache-eklentisi

WP Fastest Cache, diğer birçok önbellek eklentisine benzer, ancak daha az özelleştirme seçeneği ile ortalama bir kullanıcının kavraması daha kolaydır. Sık sık güncellenir ve WordPress Eklenti puanlamasında 5 üzerinden 4,8 puan almıştır. 100.000’den fazla aktif WP Fastest Cache kullanıcısı vardır. Ayrıca eklentiyi yapanın Türk olduğunu da hatırlatmak isterim.  🙂

Hyper Cache

hyper-cache-wordpress-cache-eklentisi

 

Hyper Cache, herhangi bir WordPress blogunda çalışan ve karmaşık yapılandırma gerektirmeyen bir PHP önbellekleme eklentisidir. Masaüstü ve mobil kullanıcılar için ayrı önbellekleri ve çok aktif kullanıcı yorumu ve tartışma katılımı olan sitelerde bile etkili bir şekilde cache almasını sağlayan ekstra bir özelliğe sahiptir. Diğer cache eklentilerine rağmen  5 üzerinden 4,5 puana sahiptir ve WordPres Eklenti  istatistiklerine göre 50.000’den fazla etkin kullanıcısı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir