Nasıl Yapılır

Alan Adı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 2020

Alan Adı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 2020

Alan adını nereden satın alabilirsiniz? Alan adınızı satın alırken başka neler düşünmelisiniz? Kendinizi bunları düşünürken bulursanız, merak etmeyin bu konuda yalnız değilsiniz. Birçok işletme sahibi, bir alan adını nereden satın alacağını veya alan adının ne olduğunu bile bilmiyor.

Alan Adı nedir?

alan-adi

Bir web siteniz varsa, bir alan adına ihtiyacınız var demektir. Etki alanınız sizin sınırlarınızdır: Kendiniz ve web siteniz için talep ettiğiniz web’in minik küçük parçasıdır. Web sitenizin “yaşadığı” etki alanınızdır.

Tıpkı bir arazi parçası satın almak gibi, alan adınızı satın alabilirsiniz(Tabii arazi parçalarının daha pahalı olduğunu unutmamak gerek 🙂 ). Alan adınız sadece sitenize özeldir. Nasıl ki başka gurmewoo.com olamaz aynı şekilde satın akacağınız alan adı da bu şekilde olacaktır. 

https://gurmehub.com/wordpress-guvenligi/wordpress-warez-tema-ve-eklentilerin-zararlari/

Etki alanları, web sitesi adının yazılışına ilişkin yaygın varyasyonları kapsamak için de kullanılabilir. Örneğin, yaygın olarak yanlış yazılmış bir web sitesi adınız varsa, bu adın farklı yazım yollarını ele almak isteyebilirsiniz. 

Varyasyonları kaydetmeniz gerektiğinden bunu yapmak size biraz daha pahalıya mal olabilir, ancak müşterilerinizi doğru adrese yönlendirebileceksiniz. 

İnsanları etki alanı adınızın yazılış biçimini kullanarak doğru konuma yönlendirdiğinizde, park edilmiş etki alanı adı verilen bir alanı kullanırsınız . Park edilmiş alan adının ana amacı, doğru web sitesi alan adını işaret etmektir. Yalnızca bir barındırma hizmetiyle park edilmiş etki alanları oluşturabilirsiniz.

Alan Adı Nasıl Satın Alınır ?

İlk alan adınızı seçmek, web sitesi sahipleri için en heyecan verici andır. Çevrimiçi markanızı tanımlamaya başlamanıza olanak tanır: web sitenizi ziyaret etmeden önce, alan adınız ziyaretçilere ne bekleyeceklerini söyleyebilir. 

Alan Adı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 2020

Elbette çoğu işletme sahibi, şirket adını veya bazı varyasyonlarını, kitlelerinin onları bulmasını ve onlarla etkileşim kurmasını kolaylaştırdığı için kullanma eğilimindedir.

Sonuç olarak, şu anda başka biri tarafından kullanılmadığı sürece herkes herhangi bir alan adı satın alabilir. Bir alan adını aramak ve çeşitli TLD uzantılarına (.com, .org, .edu, vb.) Göre kullanılabilirliğini kontrol etmek için kullanabileceğiniz düzinelerce çevrimiçi araç vardır.

https://gurmehub.com/wordpress/wordpress-hosting/

Kullanmak istediğiniz alan adına karar verdikten sonra, bir sonraki adımınız bir hosting şirketi seçmektir. Seçtiğiniz şirket alan adınızı sizin için kaydedecektir. Fiyat, hizmet koşulları, yönetim seçenekleri, kullanım kolaylığı ve daha fazlası açısından farklılık gösterir, bu nedenle biraz araştırma yapmak gerekir.

Bu araştırmayı yaparken size vereceğimiz ufak tavsiyeler var:

  • Akreditasyon : Seçtiğiniz Hosting firması ICANN  akreditasyonuna sahip olmalıdır . ICANN, akredite kayıt şirketlerinin bir listesi vardır ve hosting firmalarının belirli hesap verebilirlik standartlarına ve uyumluluk düzenlemelerine bağlı kalmalarını sağlar.
  • Hüküm ve koşullar : Sağlayıcıdan sağlayıcıya büyük farklılıklar gösterebileceğinden, hosting şirketiniz tarafından belirlenen koşulları okumak için zaman ayırın. Bakılacak şeyler arasında bir sahiplik maddesi, bayi hakları ve aktarım politikası yer almalıdır.
  • Fiyat : Fiyat, sağlayıcıdan sağlayıcıya büyük ölçüde değişebilir, ancak genellikle yalnızca  bir alan adı için yıllık 10-15 ABD Doları tutarındadır . Birçok sağlayıcının müşteri desteği, web sitesi oluşturucuları ve SEO gibi ek hizmetler içerdiğini ve bu ürünlerin maliyete yansıtılacağını unutmayın.
  • Müşteri desteği : Bazı hosting firmları ücretsiz 7/24 canlı müşteri desteği  verirler. Etki alanınız söz konusu olduğunda destek kritik öneme sahip olabileceğinden şirket politikalarını önceden öğrenin.

Alın Adı Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 İşletmenizin web sitesi ve geçim kaynağınız söz konusu olduğunda, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünürsünüz. Herhangi bir hosting firması ile sorun yaşamadan önce kendinize şu soruları sorun:

  • Herhangi bir gizli ücret var mı? Bazen gerçekten çok ucuz olan alan adları görüyoruz. Peki bu ne kadar gerçek? Elbette, gerçek alan adını çok düşük bir ücret karşılığında alabilirsiniz ancak gerçek maliyet çok daha yüksek olabilir. Pek çok sağlayıcı, sizi cezbetmek için düşük bir ön fiyat kullanır, daha sonra gerçek fiyatı destek hizmetlerine ve yıllık yenileme ücretlerine yansıtırlar.
  • Gizliliğim korunuyor mu? Alan ayrıntıları WHOIS  dizininde herkese açık olarak listelendiğinden , birçok işletme sahibi bilgilerini gizli tutmayı tercih eder. Ancak bazı şirketler size bu seçeneği sunmaz. Hatta bazıları bilgilerinizi pazarlama amacıyla üçüncü şahıslara satar. Hizmet şartlarınızı kontrol edin ve özel bilgilerinizi gizli tutma seçeneğine sahip olduğunuzdan ve ticari kazanç için kullanılmayacağından emin olun.
  • Müşteri desteği ne kadar iyi? Bir Hosting şirketinin müşteri destek personelinin meşruiyetini belirlemenin tek gerçek yolu çevrimiçi incelemeler veya referanslar olduğu için bu biraz aldatıcıdır, ancak küçük bir araştırma ile doğru sonuca ulaşılabilir! 
Alan Adı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 2020

Sonuç olarak

Alan adınız belirlerken büyük bir beyin fırtınası gerçekten keyifli olabilir. Ancak bir alan adı satın alma zamanı geldiğinde, birçok kişi göz önünde bulundurması gereken tüm faktörleri bilmiyor. Sürecin zor veya stresli olması gerekmez. Sadece küçük bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir