WordPress Güvenliği

WordPress Warez Temalarını ve Eklentilerini Kullanmamanız için 5 Neden

WordPress Warez Temalarını ve Eklentilerini Kullanmamanız için 5 Neden

WordPress Warez temaları veya eklentileri kullanmak ister misiniz? 

İlk olarak “Warez Nedir?” sorusuna cevap vermek doğru olacaktır.

Warez, telif hakları yasalarla korunmakta olunan herhangi bir dijital veya fiziksel ürünün internet ortamı aracılığıyla tamamen ücretsiz veya yapımcı firma harici kişiler tarafından daha düşük ücret karşılığında satılması ve dağıtılmasıdır.

WordPress Warez Temalarını ve Eklentilerini Kullanmamanız için 5 Neden

Warez’in doğuşu ilk olarak 1990 yılında gerçekleşmiştir. Bilgisayar dünyasının korsanları kapalı kaynak kodlu dağıtımlara tepki olarak kendilerince yazılımları hacklemiş ve bu yazılımları ücretsiz olarak bilgisayar kullanıcılarının kullanabileceği şekle getirmiştir.

Dürüst olmak gerekirse, ücretsiz olması bizleri cezbediyor.

Ancak bunları WordPress sitenize yüklemeden önce, göz önünde bulundurmanız gereken sorular var.

Bu yazıda şunlardan bahsedeceğiz:

  • WordPress Warez temaları ve eklentileri ne zaman kullanmalı ve kullanmamalısınız?
  • Warez temalar ve eklentiler işinize kalıcı olarak ne gibi zarar verebilir?
  • Ve mükemmel bir WordPress web sitesi oluşturmak için kullanabileceğiniz uygun bir çözüm nedir?

Ücretsiz olmasına rağmen, warez hale getirilmiş WordPress temaları ve eklentileri ne kadar ücretsiz olsa da size çok pahalıya mal olabilir. 

WordPress Warez temalar ve eklentiler genellikle kötü amaçlı yazılımlarla doludur ve WordPress siteleri için ciddi güvenlik riskleri oluşturur. Bunları sitenize yüklediğinizde, bilgisayar korsanlarını sitenize davet ediyor olabilirsiniz. Yalnızca sitenize değil, işinize ve itibarınıza da zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. 

Saldırıya uğramak, web sitenizde warez bir yazılım kullanmamanız için yalnızca bir nedendir.

Warez temalardan ve eklentilerden tamamen kaçınmanız gereken temel nedenlerden bahsedeceğiz. Ayrıca, kötü amaçlı yazılımlara karşı yeni eklentileri veya temaları nasıl test edeceğinizi göstereceğim.

Ama önce…

WordPress Warez temalarını ve eklentilerini ne zaman kullanmalısınız?

WordPress Warez Temalarını ve Eklentilerini Kullanmamanız için 5 Neden

Dürüst olmak gerekirse, WordPress Warez temalarını ve eklentilerini kullanmanın tek bir zamanı var. Premium bir tema veya eklenti kullanarak bir müşteriye bir web sitesi tasarımı veya özelliği sunmak üzereyseniz, bir örnek oluşturmak için warez bir eklenti veya tema kullanabilirsiniz.

Bu şekilde, proje onaylanırsa, müşteriden premium sürümler için ücret talep edebilirsiniz. Onaylanmazsanız, işinizde herhangi bir kayıp yaşamazsınız.

Artık WordPress Warez temalarını ve eklentilerini ne zaman kullanacağınızı bildiğinize göre, yapmamanız gerekenler hakkında konuşma zamanı.

WordPress Warez Temaları ve Eklentileri Nelerdir?

Warez temalar ve eklentiler, yasal sürümlerinin korsan sürümleridir. Ancak WordPress yazılımı genellikle ücretsiz olarak dağıtılır, peki bu bağlamda ‘korsan’ ne anlama geliyor?

Her premium WordPress eklentisinin veya temasının, bu yazılımın kullanımını yalnızca bir web sitesiyle sınırlayan bir lisansı vardır. Ancak, lisansı birden fazla web sitesinde kullanılabilecek şekilde değiştirmenin yollarını bulan teknoloji meraklısı insanlar da var. 

Değiştirilmiş sürümler, WordPress warez temaları ve warez eklentileri olarak adlandırılır.

Geçersiz WordPress Temalarını ve Eklentilerini Kullanmaktan Kaçınmanız İçin 5 Neden

WordPress Warez Temalarını ve Eklentilerini Kullanmamanız için 5 Neden

Bozuk bir lisans, geçersiz yazılımdan uzak durmak için yeterli bir sebep olmalıdır. Ancak endişelenmeniz gereken başka ciddi sonuçlar da var. Warez temaları ve eklentileri kullanmamanız için en önemli nedenler:

1. Siteniz Saldırıya Uğrayabilir

WordPress Warez temaları ve eklentileri, kötü amaçlı yazılım bulaştırması ile ünlüdür. 

Sıklıkla söylenen en korkutucu yalan, warezi oluşturan kişinin sadece sizi düşünmüş olmasıdır ve böylece herkes bu yalana inanarak sitesine virüs bulaştırmış olur. Unutmamak gerekir ki hiç bir iyilik internet ortamında karşılıksız değildir

WordPress Warez Temalarını ve Eklentilerini Kullanmamanız için 5 Neden

Bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımları WordPress Warez temalarında ve eklentilerinde kolayca gizleyebilir ve binlerce hatta onbinlerce WordPress sitesine arka kapı yerleştirebilir. Dolayısıyla, warez yalnızca etkinleştirilmeyi bekler.

Eklentiyi veya temayı sitenize yüklediğinizde, kötü amaçlı yazılım sitenize bulaşır ve bilgisayar korsanlarının web sitenize erişmesine izin veren bir arka kapı oluşturur . 

Dolayısıyla, Warez bir WordPress teması ve eklentisi kullandığınızda, bilgisayar korsanlarının web sitenize girmesi için kapıyı elleriniz ile açmış olursunuz

2. Riske Giriyorsunuz 

Kötü amaçlı yazılımları kontrol etmek için WordPress warez temalarını ve eklentilerini taramanın yolları vardır. Bunu daha sonra detaylandıracağız . 

Ne yazık ki, virüs bulaşmamış olsa bile, kullanımı hala güvenli olmadığını unutmayın.

WordPress geliştiricileri, yazılımlarını iyileştirmeye ve geliştirmeye çalışırlar. Bazen hatalar ve güvenlik açıkları meydana gelir.

WordPress Warez Temalarını ve Eklentilerini Kullanmamanız için 5 Neden

Geliştiriciler bu hataları keşfettikten sonra genellikle birkaç saat içinde bir yama yayınlar. Bu yamalar, Eklenti ve Tema güncellemeleri şeklinde yayınlanır. Kullanıcılara, yazılımlarını güncellemeleri için uyarılar gelir. Yeni sürüm eski sürümün yerini alır ve güvenlik açığı giderilir.

Warez bir sürüm kullanıyorsanız ve yazılımın bir güvenlik açığına sahip olduğu da bilinirse, geliştiriciyle bağlantınız olmadığı için yazılımı güncelleyemezsiniz. 

Ek olarak, yeni sürümler yayınlandıktan sonra, güvenlik açığının ayrıntıları bu eklentilerin ve temaların değişiklik günlüklerinde herkese açık hale getirilir.

3. Geliştiriciden Herhangi Bir Destek Almayacaksınız

Genellikle, eklentiler ve temalar herhangi bir yardım veya destek olmadan kurulabilir ve kullanılabilir. 

Ancak rehberliğe ihtiyaç duyduğunuz zamanlar vardır. Premium eklenti ve tema geliştiricileri, müşterinin sorularını yanıtladıkları ve yazılımla karşılaşabilecekleri sorunları çözebilecekleri bir çok destek sunar.

4. Uyumluluk Sorunları

WordPress için eklentiler ve temalar oluşturan çoğu geliştirici çok aktiftir ve yazılımları süreli bir gelişim içindedir.

Zamanla yeni özellikler ekler, kullanıcı arayüzünü iyileştirir, güvenlik açıklarını yamalar ve hataları ortadan kaldırır.

En önemlisi, yazılımlarını WordPress’in en son sürümüyle uyumlu olacak şekilde güncellerler.

WordPress Warez temaları ve eklentileri doğrudan güncellenemez. Bu nedenle, yıllar içinde birkaç uyumluluk sorunları artacak ve tüm yeni özellikleri kaçırmış olacaksınız..

Ancak WordPress Warez temaları ve eklentileri kullanıyorsanız, güncellemeyi asla yükleyemezsiniz. Bu, yeni özellikler almayacağınız ve eklentinin yeni WordPress sürümüyle tamamen uyumlu olmayacağı anlamına gelir.


5. Gelişimi Engelliyor

Eklentiler ve temalar, WordPress sitelerini yeni performans, tasarım ve işlevsellik düzeylerine taşır. Geliştiriciler, kreasyonları konusunda tutkuludur ve bunları geliştirmek ve sürdürmek için zaman, enerji ve para harcarlar.

Warez sürümleri seçmek yerine ücretsiz yasal alternatifler kullanmanızı öneririz. Çok sayıda ücretsiz WordPress eklentisi ve ücretsiz WordPress teması vardır . Bu eklentiler ve temalar, son derece işlevsel ve güzel görünen bir site oluşturmak için fazlasıyla yeterlidir.

Sitenize zaten geçersiz WordPress temaları ve eklentileri yüklediyseniz, bunları silmenizi ve bir alternatif bulmanızı öneririz. 

Yine de risk almak ve geçersiz temayı veya eklentiyi yüklemek istiyorsanız , kötü amaçlı kod için taramanızı şiddetle tavsiye ederiz .

WordPress Warez Eklentilerinde ve WordPress Warez Temalarında Kötü Amaçlı Kod Nasıl Tespit Edilir?

WordPress Warez Temalarını ve Eklentilerini Kullanmamanız için 5 Neden

Kötü amaçlı yazılımlara karşı WordPress warez temalarını ve eklentilerini taramanın birden fazla yolu vardır. Başlangıç ​​olarak, birçok ücretsiz çevrimiçi tarayıcı mevcuttur:

  • Warez yüklemediyseniz, dosyayı indirebilir ve VirusTotal gibi çevrimiçi araçları kullanarak ücretsiz olarak tarayabilirsiniz.
  • Sitenize zaten yüklediyseniz, Quttera gibi ücretsiz bir çevrimiçi web sitesi tarayıcısı kullanabilirsiniz.

Bu araçlar dosyanızı veya web sitenizi hızlı bir şekilde taramanıza yardımcı olur, ancak sonuçları 100% güvenilir değildir. Kötü amaçlı yazılımları geçersiz bir eklenti veya temada doğru şekilde tespit etmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

Sonuç:

Warez hale getirilmiş WordPress temaları ve eklentileri o kadar yüksek risk taşır ki, ücretsiz olmaları bu gerçeği asla değiştirmez. 

WordPress sitenize herhangi bir eklenti ve tema eklemek istediğinizde, önce bunları test etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu süreci kullanarak web sitenizin uzun ömürlü olmasını sağlamış olursunuz.

1. Sitenizin tam bir yedeğini almak . İşler ters giderse, yedeklemenizi geri yükleyebilir ve sitenizi normale döndürebilirsiniz. 

2. Her zaman bir demo sitesi kullanmak! 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir