Nasıl Yapılır, WordPress

WordPress Özel Gönderi Türleri Nasıl Oluşturulur?

WordPress Özel Gönderi Türleri Nasıl Oluşturulur?

Özel gönderi türleri , WordPress’in sahip olduğu özelliklerden biridir. Özellikle bir blog veya bilgi paylaşılan bir web siteniz varsa bu özellik tam size göre.

WordPress temelde 2 farklı gönderi tipi sunar. Bunlar, yazılar ve sayfalardır .  Bu gönderileri istediğiniz gibi düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

Ama ya daha fazlasına ihtiyacınız olursa? Ne bir sayfa ne de bir gönderi olmayan başka bir içerik yayınlamak isterseniz ne olur? WordPress’teki özel gönderi türlerine ihtiyaç olunan yer burasıdır.

Özel gönderi türleri nelerdir?

Daha önce de söylediğim gibi, WordPress size varsayılan iki farklı gönderi tipi sunar. Bunlar: gönderiler , sayfalar , ekler , düzeltmeler ve gezinme menüleridir . Bu son üçü şu anda bahsetmeyeceğimiz şeyler. WordPress’in arka planında sessizce amaçlarına hizmet ederler ve bizim tarafımızdan fazla dikkat gerektirmezler.

Sayfalar ve yazılar birbirine çok benzerler. İkisi de post altında yer alırlar.

WordPress Özel Gönderi Türleri Nasıl Oluşturulur?

Bu ikisi, temel olarak WordPress bünyesinde bulunur. Kullanıcılara standart gönderilerin ve sayfaların üzerinde kendi içerik türlerini oluşturma imkanı verildi.

Neden WordPress Kullanmalısınız?

Daha sonra sizinle paylaşacağımız birkaç satır kod ile oluşturabileceğiniz özel gönderi türü , menüde Yazılar ve Sayfalar seçeneğinin hemen altında görünecektir . Ve en önemlisi, bu yeni içerik türüyle tıpkı yazılar ve sayfalarda olduğu gibi çalışabileceksiniz.

Yani soru şu:

Özel gönderi türlerini neden/ne zaman kullanmanız gerekir?

Özel gönderi türleri, WordPress sitenizde yayınlamak istediğiniz içeriğin türüne bağlı olarak birçok durumda size yardımcı olabilir.

En yaygın olarak, yeni bir özel gönderi türü, yalnızca gönderilerden ve sayfalardan ayrı tutulması gereken bir şey (bir içerik türü) yayınlamaya başlamak istediğinizde iyi bir fikirdir . 

Hemen bir örnek vereyim:

Bir kitap inceleme sitesine sahipseniz,  kitaplar adlı özel bir gönderi türü kullanabilirsiniz .

İnceleme sitenizde kitaplar için ayrı bir bölüm olması, içeriğin hedef kitleniz için daha sindirilebilir olmasını sağlayacak ve bu incelemeleri içeriğinizin geri kalanından ayırt edecektir. Ayrıca her kitap için yazar veya tür gibi belirli parametreler belirlemenize ve incelemenin yanında görüntülemenize olanak tanır .

WordPress’te yeni bir özel gönderi türü nasıl oluşturulur

WordPress sitenize özel kod ekleyerek kendi özel gönderi türlerinizi oluşturmak mümkün olsa da, bu yöntem biraz teknik bilgi gerektirir.  Ama korkmayın bu işlemi sizin için kolay hale getireceğim.

add_action( 'init', 'create_post_type' );
function create_post_type() {
  register_post_type( 'ozel_gonderi_isminiz',
    array(
      'labels' => array(
        'name' => __( 'Özel Gönderi İsminiz' ),
        'singular_name' => __( 'Özel Gönderi İsminiz' )
      ),
    'public' => true,
    'has_archive' => true,
    )
  );
}

Yukaradaki kodu temanızın functions.php dosyasına ekleyerek yeni özel gönderi türünüzü oluşturabilirsiniz. Eğer gönderi türünüze daha fazla özellik eklemek isterseniz https://developer.wordpress.org/reference/functions/register_post_type/ adresinden faydalanabilirsiniz.

Eğer kafanıza takılan bir soru veya eklemek istediğiniz şeyler var ise yorumda belirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir