Gurmehub

Web Sitesi Hızını Artırmak İçin En İyi 5 WordPress Önbellekleme Eklentisi (2024)

önbellek eklentisi

Önbellekleme eklentisinin temel görevi WordPress sitenizin bir kopyasını oluşturarak sunucunuzda saklar. Kullanıcılar sitenizi tekrar açtığında, sunucu sadece kopyayı çekebilir ve bu sayede ziyaretçiler sitenizi tekrar sıfırdan yüklemek zorunda kalmaz. Bu durum:

 • Hızlı yükleme süreleri
 • Sunucu yükünün azalması
 • Daha iyi performans 
 • Daha düşük bant genişliği kullanımı

gibi bir çok yarara sahiptir. Bu nedenlerle, ön bellekleme genellikle web sitelerinin hızını arttırmak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek gibi önemli bir bileşen olarak kabul edilir.

SıralamaEklentiEn İyi Olduğu AlanÜcret
#1WP RocketGenel performansYıllık 59$
#2WP Super CacheYeni başlayanlarÜcretsiz
#3W3 Total CacheÇoklu önbellekleme seçenekleriÜcretsiz + Ek ücret
#4SucuriGüvenlik duvarı + önbelleğe almaAylık 9.99$
#5Cache EnablerBasit ön belleğe almaÜcretsiz

WordPress Önbellekleme Eklentisi Neden Kullanılır?

WordPress önbellekleme eklentileri, web sitenizin hızını arttırmanın en kolay yollarından biri olmaktadır. Yüklendiğinde, önbellekleme eklentisi sitenizin belirli kısımlarını (statik HTML dosyaları, CSS dosyaları ve dahası) sunucunuzda saklar. Sitenizin önbelleklenmiş sayfalarını saklayarak, eklenti bu sayfaları önemli bir SEO avantajı tanır ve sizi arama sonuçlarında üstlere taşır. Bu durumda: 

 • Daha hızlı bir web sitesi ve daha iyi bir WordPress SEO.
 • Daha fazla trafik miktarını yönetmek için daha fazla güç sağlar ve sitenizin performansını veya çalışma süresini etkilemeden daha büyük miktarlarda trafikle başa çıkmanıza yardımcı olur. Bu, bir e-ticaret web sitesi istiyorsanız önemlidir.
 • Üstelik, önbellekleme daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar daha hızlı sayfa yükleme süreleri yaşarlar, bu da sitenizden hızlıca ayrılmalarının daha az olası olmasını sağlar.

WP Rocket

Önbellekleme Eklentisi
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

Eğer ilk defa bir önbellekleme eklentisi kullanacaksanız, en pratik ve başlangıç dostu seçenek WP Rocket’tir. WP Rocket ile WordPress kullanıcıları web sitelerini sadece bir tıklamayla anında önbelleğe alabilirler. Eklenti etkinleştirildiğinde, önbelleği oluşturmak için WordPress sayfalarını otomatik olarak alır. Eklenti daha sonra önerilen WordPress önbellekleme ayarlarını otomatik olarak açar. Bunlar, sayfa önbelleği, önbellek ön yükleme, Gzip sıkıştırma, tarayıcı önbelleği ve mobil cihaz önbelleğini içerir. WP Rocket ayrıca web sitenizin performansını daha da artırmak için yapılandırılabilen isteğe bağlı özellikler de sunar. Bunlar arasında resimleri tembel yükleme, CDN (içerik dağıtım ağı) desteği, küçültme ve daha fazlası bulunmaktadır.

WP Rocket’un Avantajları

 • Başlangıç ​​düzeyinde kullanıcı dostu eklenti arayüzü.
 • Sayfa önbelleği, tarayıcı önbelleği ve mobil cihaz önbelleği gibi temel önbellekleme işlevleri kutudan çıkarılmış olarak mevcuttur.
 • CSS dosyalarını küçültme ve CDN entegrasyonunu etkinleştirme gibi web sitenizin yükleme süresini hızlandırmak için ek optimizasyon özellikleri.
 • Veritabanı optimizasyonu, çoklu site desteği ve URL’ler veya çerezlere göre önbelleği hariç tutma gibi gelişmiş özellikler.
 • WooCommerce alışveriş sepeti öğeleri de dahil olmak üzere dinamik içerik için önbellekleme desteği.

WP Rocket’un Dezavantajları

Maalesef ücretsiz bir sürümü bulunmamaktadır, ancak WP Rocket 14 günlük para iade garantisi sunmaktadır. Yıllık 59 $’dan başlayarak bir web sitesi için, ürün güncellemeleri ve destek hizmeti.

WP Super Cache

Önbellekleme Eklentisi
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

WP Super Cache, Automattic tarafından geliştirilen popüler ve ücretsiz bir önbellekleme eklentisidir, ki bu şirket WordPress.com’u işletmektedir.

Bu WordPress önbellekleme eklentisi 2 önbellekleme ayarı sunar: 

 1. Uzman ve Basit. İlk seçenek, diğerine göre çok daha hızlı bir seçenektir çünkü hiçbir PHP betiği çalıştırmaz, ancak .htaccess dosyanızı düzenlemenizi gerektirir.
 2. Hızlı site yükleme hızı ile kullanım kolaylığı arasında mutlu bir denge sağlayan ikinci ayar, kendi .htaccess dosyanızı düzenlemenize ihtiyaç duymadan işlemleri gerçekleştirir.

Bunlarla birlikte, WP Super Cache, önbellek ön yükleme gibi diğer hız optimizasyon özelliklerini içerir. Bu ayar; sayfalarınızın, yazılarınızın, kategorilerinizin ve etiketlerinizin önbelleğe alınmış dosyalarını oluşturur ve içeriğe ilk erişildiğinde hemen yüklenmeye hazır hale getirir.

WP Super Cache’in Avantajları

 • Tamamen ücretsizdir.
 • Uzman önbellekleme gibi yüksek trafikle başa çıkabilen ve eklentinin nasıl çalıştığını kontrol etmek için özel önbellekleme seçenekleri gibi gelişmiş önbellekleme ayarları mevcuttur.
 • Eski önbellek sayfalarını silerek ve web sitenizi güncel tutarak önbellek gereksizlerini temizleme.
 • Web sitenizin içeriğini CDN ile yüklendiğinde, web sitesi içeriğinizin URL’lerini yeniden yazacak temel CDN desteği.

WP Super Cache’in Dezavantajları

Arayüzü oldukça kullanıcı dostudur, ancak başlangıç seviyesindeki kullanıcıları kafa karıştırabilecek teknik terimler kullanır.

W3 Total Cache

Önbellekleme Eklentisi
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

İlk olarak, W3 Total Cache sayfa önbellekleme ve tarayıcı önbellekleme dışında çeşitli önbellekleme türleri sunar. Ayrıca nesne önbellekleme ve veritabanı önbellekleme gibi, sitenizin dinamik bölümlerinin (sık sık değişenler) sadece statik olanlardan değil, aynı zamanda hızını artırabilen önbellekleme türlerine de sahiptir. İkinci olarak, Google PageSpeed Insights entegrasyonuna sahiptir. Testlerimiz sırasında, bu özelliğin web sitenizin hızını WordPress yönetici alanınızı terk etmeden test etmenize olanak tanıması nedeniyle bu özelliği beğendik, bu nedenle çok kullanıcı dostudur.

Bununla birlikte, CSS ve JS dosyalarının küçültülmesi, tembel yükleme ve daha iyi performans için diğer formatlardan WebP’ye bir görüntü dönüştürücü gibi diğer hız artırma özelliklerini bulabilirsiniz.

W3 Total Cache’in Avantajları

 • Ücretsiz olarak sunulan birden fazla önbellekleme seçeneği: sayfa önbellekleme, tarayıcı önbellekleme, opcode önbellekleme, veritabanı sorgusu önbellekleme ve nesne önbellekleme.
 • Web sitesi hızını test etmek için Google PageSpeed Insights entegrasyonu.
 • Tembel yükleme ve WebP dönüşümü gibi görüntü optimizasyon özellikleri.
 • WordPress Geçici API’sını kullanan eklentiler ve temalar için CDN desteği gibi premium özellikler.

W3 Total Cache’in Dezavantajları

 • Özellik seti kapsamlı olsa da, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için korkutucu görünebilir.
 • Diğer eklentilerin aksine, ön yükleme özelliği varsayılan olarak sunulmamaktadır.

Ücretsiz eklenti mevcuttur. Premium sürümün fiyatları, yıllık 99 $’dan başlayarak bir web sitesi lisansı için geçerlidir.

Sucuri

Önbellekleme Eklentisi
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

Sucuri teknik olarak bir WordPress güvenlik duvarı eklentisidir, ancak web sitenizi sadece birkaç tıklamayla hızlandırmak için yerleşik önbellekleme seçeneklerine sahiptir. Bir çevrimiçi mağaza veya üyelik sitesi işletiyorsanız, Sucuri, cache’inizi en fazla 180 dakika boyunca saklayan Site Önbellekleme’yi kullanmanızı önerir. Diğer yandan, bloglar veya haber portalları, sayfalarınızı yalnızca 8 dakika boyunca önbelleğe alacak Minimal Önbellekleme’yi kullanabilir.

Web sitenizde önemli değişiklikler yaparsanız, eski önbelleğinizi tek bir tıklamayla temizleyebilirsiniz. Sucuri ayrıca, tüm site yerine bir dosya veya klasör için önbelleği temizlemenize olanak tanır. Bu, web sitenizin belirli bölümlerini etkilemeden optimize etmenizi sağlar.

Ek olarak, Sucuri, Google tarafından geliştirilen Gzip sıkıştırmasından daha hızlı olan Brotli adlı bir veri sıkıştırma algoritmasını destekler. Büyük dosyaları sıkıştırmak ve bant genişliği kullanımını azaltmak için etkilidir. Bu, yavaş internet bağlantısına sahip kişilerin web sitenizi daha hızlı ziyaret edebileceği anlamına gelir.

Sucuri’nin Avantajları

 • Birkaç tıklamayla etkinleştirilebilen kolay kullanımlı önbellekleme özellikleri.
 • Tüm web sitesi için ve belirli dosya veya klasörler için kullanıcı dostu önbelleği temizleme işlevleri.
 • Daha popüler olan Gzip gibi sıkıştırma algoritmaları ve daha yeni bir seçenek olan Brotli gibi destek.
 • Dünya çapında ağ kapsamına sahip güvenilir CDN hizmeti, küresel bir kitleye sahip web siteleri için harika bir özellik.
 • Web uygulama güvenlik duvarı, kötü amaçlı yazılım temizleme ve DDoS koruması gibi üstün güvenlik özellikleri.

Sucuri’nin Dezavantajları

Sadece önbellekleme işlevine sahip bir eklenti arıyorsanız, Sucuri gereğinden fazla gibi görünebilir.

Cache Enabler by KeyCDN

Önbellekleme Eklentisi
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

Cache Enabler, en popüler WordPress CDN hizmetlerinden biri olan KeyCDN tarafından geliştirilen ücretsiz bir WordPress önbellekleme eklentisidir. Önbelleğin ne kadar süreyle saklanacağını, sizin web sitenizin ihtiyaçlarına uyacak şekilde önceden belirlenmiş bir zaman dilimi seçmek yerine özelleştirebilirsiniz. Ayrıca, etkinleştirebileceğiniz birçok önbelleği temizleme ayarı bulunmaktadır. Örneğin, bir yazı türü yayınlandığında, güncellendiğinde veya çöpe atıldığında önbelleği otomatik olarak temizleyebilirsiniz, böylece blog içeriğiniz güncel kalır.

Cache Enabler’in Avantajları

 • Başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için anlaşılması kolay bir eklenti sayfa arayüzü.
 • Dosya boyutlarını azaltmak için Gzip ve Brotli sıkıştırma desteği.
 • Portföyler, çevrimiçi mağazalar, üyelik siteleri vb. için harika olan özel yazı türleri desteği.
 • WordPress gösterge panelinde web sitenizin önbellek boyutunu gerçek zamanlı olarak görüntüleyerek, önbelleğinizin sunucunuzda ne kadar yer kapladığını takip etmenize yardımcı olur.

Cache Enabler’in Dezavantajları

Listedeki diğer önbellekleme eklentilerine kıyasla, Cache Enabler’ın özellikleri oldukça sınırlı görünebilir.

Ücretsiz eklenti. Ancak, KeyCDN’yi de almayı seçerseniz, fiyatlar ilk 10 TB için aylık 0,04 $’dan başlar (Kuzey Amerika/Avrupa bölgesi için). Maliyet bölgeye göre değişir, ancak fiyat hesaplayıcısını kullanarak tahmin alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir