E-Ticaret, E-Ticaret İpuçları

Çevrimiçi alışveriş İçin Kullanabileceğiniz 7 Çok Kanallı Pazarlama Stratejisi

Çevrimiçi alışveriş İçin Kullanabileceğiniz 7 Çok Kanallı Pazarlama Stratejisi

İhtiyaç ve isteklerinizin anında karşılanması söz konusu olduğunda, çevrimiçi alışveriş, istediğiniz her şeyi neredeyse anında herhangi bir yerden satın almanızı sağlar. Bir şey satın almak için evinizden dışarı çıkmanıza veya trafikte zaman kaybetmenize gerek olmaz. Giysilerden bakkaliye, sadece parmağınızı kaydırarak istediğiniz her şeyi satın alabilirsiniz. Esnek ödeme yöntemleri ve alışverişi daha eğlenceli hale getiren birçok özellik sizi bekliyor.

E-ticaret işletmeniz ne anlam taşıyor?

Satışları artırmak için çevrimiçi ve çevrimdışı kanallarınıza eşit şekilde odaklanılmalıdır.

Müşteriniz markanızla birden fazla şekilde etkileşime geçebilir. Bu nedenle her müşterinin izlediği yol farklıdır.

Çok kanallı bir yaklaşım , tüm müşterilerin sizinle etkileşimleri boyunca tutarlı bir deneyim yaşamalarını sağlamanın doğru bir yoludur.

Bu nedenle, müşteriniz ister internetten sipariş edip mağazanızdan bir ürün seçsin, ister mağazadan bir ürün seçip adresine teslim edilmesini istesin, markanızla olan deneyimleri yolculuklarının her aşamasında sorunsuz ve olumlu olmalıdır.

Çok kanallı pazarlama ile hem çevrimdışı hem de çevrimiçi tüm kanalları birbirine bağlayan sağlam bir  stratejisi planı yapabilirsiniz.

Kulağa geldiği kadar karmaşık değil. Doğru veriler, doğru araçlar, doğru ekip ve doğru strateji ile başarılı bir çok kanallı stratejiyi kolayca oluşturabilirsiniz.

Çevrimiçi Alışveriş için 7 çok kanallı pazarlama stratejisi!

1. Mevcut pazarlama stratejinizi denetleyin

Ekibinizi bir araya getirmeden ve çok kanallı e-ticaret için yeni bir strateji geliştirmeye başlamadan önce, neyin işe yarayıp neyin başarısız olduğunu bilmek için mevcut stratejinizi denetlemeniz hayati önem taşır.

 Veriler, işe yarayan ve yaramayan konular hakkında size bir fikir verir. İşetmenizdeki herkesin müşteriyle farklı aşamalarda nasıl etkileşime girdiğini gözlemlemek, daha iyi bir strateji oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bazen en değerli bilgiler, müşterinizin sosyal medyada veya web sitenizde bıraktığı incelenme ve yorumlardadır.

Bu nedenle, tüm kanallarınızı izleyin ve mevcut stratejinizi geliştirmenin yollarını düşünün. Çok kanallı strateji üzerinde çalışırken bir müşteri gibi düşünün. Örneğin, deneyimin nerede yetersiz kaldığını öğrenmek için uygulamanızı yüklemekten ödeme sürecini tamamlamaya kadar bir çok işlemi yapın. 

Müşterinin ödeme yapması çok mu uzun sürüyor, ya da sayfayı yenilediğinizde sepete eklenen ürünlerinizi bulamıyor musunuz? Süreçteki küçük bir düzeltme ile stratejiniz çok daha güçlü bir hale gelir. Bu nedenle, mevcut stratejinizi analiz etmek için zaman ayırın.

2. Müşterilerinizin markanızla nasıl etkileşime girdiğini analiz edin

Çok kanallı bir pazarlama stratejisinin temeli, müşterinizi iyi tanımaktır. Müşterinin yaşını, cinsiyetini ve coğrafyasını belirlemekle sınırlı değildir. Müşterinizin çevrimiçi ortamda nasıl davrandığına ve satın alma kararını nasıl verdiğine çok dikkat etmeniz gerekir.

 Markanızla nasıl etkileşim kurduklarını ve sizinle bağlantı kurmak için hangi kanalları kullandıklarını analiz edin. 

3. Kitlenizi akıllıca bölümlere ayırın

Müşterinizi iyi tanıdıktan sonra, onları segmentlere ayırmak kolay hale gelir. Segmentasyon çok önemlidir çünkü müşterini için yolculuğu ve iletişimi kişiselleştirmenize yardımcı olur. 

Doğru segmentasyon ile farklı müşteriler için farklı kampanyalar planlayabilirsiniz.Ve her biri için içeriği kişiselleştirebilirsiniz.

4. Her kanal için içeriği kişiselleştirin

Kullanıcıların %90’ı bir çevrimiçi alışveriş için farklı cihazlar ve uygulamalar kullanıyor. App Annies , ortalama bir akıllı telefon kullanıcısının günde en az dokuz uygulama kullandığını ortaya koyuyor . E-ticaret sitenize trafik çekmek istiyorsanız tüm kanallarınızı hedeflemelisiniz. 

SMS, e-posta ve push bildirimleri sadece birer örnektir. Ancak, tüm kanalları hedeflemeden önce, her kanal için kişiselleştirilmiş bir mesaj hazırlamak kritik öneme sahiptir. Metin, kısa, öz ve mesajı mümkün olduğunca az kelimeyle iletilmelidir. 

5. Yeniden hedeflemeyi unutmayın

Bir müşteri ilk aşamada sizin işletmenizi tercih etmeyebilir. Onlara sosyal medya web siteleri gibi farklı platformlarda alakalı banner reklamlar göstererek, dönüşüm şansını artırabilir ve müşteri hafızasına yerleşebilirsiniz.

6. Otomasyon araçlarınızdan yararlanın

Çevrimiçi alışveriş üzerine stratejinizi ve iletişiminizi planlarken, stratejinizi optimize etmek için otomasyon aracınızın sunduğu avantajlardan yararlanmayı unutmayın. E-ticaret iletmeniz için bir pazarlama otomasyon aracının kullanılması, hedef kitlenizi akıllıca segmentlere ayırmanıza, mesajları kişiselleştirmenize, kampanyanızı planlamanıza ve etkinliğini kolayca ölçmenize olanak tanır.

SetRow, çok kanallı pazarlama stratejinizi güçlendirebilecek farklı kanallar ve yetenekler için özel otomasyon araçlarına sahiptir.

7. Test edin, ölçün ve tekrarlayın

Çok kanallı bir pazarlama kampanyası planlarken, her zaman bir A/B testi yapın ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmek için sonuçları ölçün. Sonuçlara göre mesajı, görüntüleri, programı ve hatta segmentasyonu değiştirebilirsiniz. 

Bonus İpucu: Başarılı bir strateji oluşturmak için işbirliği içinde çalışın

cok-kanalli-pazarlama
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

Sizin için iyi çalışan en iyi araçlara ve en iyi stratejiye sahip olabilirsiniz. Ancak başarılı bir çok kanallı pazarlama stratejisi uygulamak ve kampanyanızı başarılı kılmak için birlikte çalışan güçlü bir ekibe ihtiyacınız vardır. SetRow ideal bir yapı anlayışına sahiptir.

Bu yapı birbiri ile senkron çalışan ekipler ile oluşturulmuştur. Hem pazarlama hem de BT ekibi çapraz bir şekilde çalışarak size en iyi çok kanallı dijital pazarlama araçları sunmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir