WordPress

WordPress Kalıcı Bağlantı Nedir?

WordPress Kalıcı Bağlantı Nedir?

Kalıcı bağlantı, bir web sayfasının tam adresidir (URL). Kalıcı bir bağlantı olduğu için bu kalıcı bağlantı veya permalink adını almış ve internette yayınlandığı sürece değişmesi beklenmemektedir.

[lwptoc]

Ayrıca, okuyuculara ve arama motorlarına web sitenizin veya sayfanızın ne hakkında olduğunu söyleme fırsatı da sunarlar.

Kalıcı bağlantılar 2083 karakter kadar uzun olabilir, ancak SEO kurallarına göre kısa olması gerekir.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ve Slug Yapısı Nedir?

wordpress-slug-yapisi

Slug ve kalıcı bağlantı genellikle yakından ilişkilidir çünkü bilgi aslında kalıcı bağlantınızın bir parçasıdır.

Slug bilgisi , URL’nin bir web sitesindeki belirli bir sayfayı basit ve okunması kolay bir biçimde gösteren bölümüdür. Her zaman etki alanı eğik çizgisini (/) izler.

Bir URL’de, o sayfanın içeriğini tanımlayan kısımdır.

Bu makaleyi örnek olarak kullanırsak, URL ” https://gurmehub.com/wordpress/ ” ve slug ” wordpress-kalici-baglanti-nedir ” dir.

Web sitenizin içeriği gibi, kalıcı bağlantılar da SEO için optimize edilmelidir .

Kalıcı bağlantılar, kısa ve açıklayıcı olmalı ve web gönderisinin veya sayfanın tam olarak ne hakkında olduğunu açıklayan gerekli ana bilgiyi içermelidir.

Bir web sayfasının başlığı için kullandığınızla aynı SEO anahtar kelimelerini kullanmak en iyisidir . Bunu yapmak, arama motorlarına sayfanın içeriğinin neyi kapsadığı hakkında iyi bir fikir verir. Ayrıca, bu anahtar kelimeler için arama sonuçlarında daha yüksek sıralama şansınızı da artırır.

Ayrıca https ile başlamalıdırlar. Bu, sayfanın güvenli olduğunu ve web sunucusu ile tarayıcı arasında gönderilen tüm bilgilerin şifrelenmiş olduğunu gösterir.

wordpress-kalici-baglanti-ayarlari

Bazı web sunucuları büyük harfleri farklı şekilde ele aldığından, tüm kalıcı bağlantılar küçük harf olmalıdır. Biri içindeki her kelime kısa çizgilerle (-) ayrılmalıdır.

SEO dostu URL’niz üzerinde çalışırken, herhangi bir değer katmayan  kelimelerle (“için”, “üstünde”, “bir”, “ve” vb.) değerli alanınızı boşa harcamayın.

Benzer şekilde, noktalama işaretleri konusunda endişelenmeyin. Virgüller, noktalar, tırnak işaretleri vb. Geçersiz URL karakterleridir ve otomatik olarak kaldırılacaktır.

Kalıcı bağlantıların aynı kalması en iyisidir, ancak gerekirse bunları değiştirmek mümkündür. Yine de bir kalıcı bağlantıyı değiştirmeye karar verirseniz, bir 301 yönlendirmesi ayarlamanız önemlidir .

Bir 301 yönlendirmesi ayarlayarak, hem kullanıcılar hem de arama motorları, istediklerinden farklı bir URL’ye gönderilecektir. Bu, kullanıcıların eski bir bağlantıya tıklayıp görmelerini istediğiniz sayfaya ulaşmalarına olanak tanır. Ayrıca, bozuk bağlantıları ve 404 hatalarını önlemeye yardımcı olur.

WordPress, birçok nedenden dolayı dünyanın en popüler CMS’sidir . Bu nedenlerin başında yenilik geliyor.

WordPress, “kalıcı bağlantı” terimini kullanan ilk platformdur ve web sitenizin tamamı için URL yapısını özelleştirme oldukça basittir.

Bağlantı ayarlarınızı WordPress’te düzenleyebilirsiniz. Basitçe tıklayarak Ayarlar sekmesine, ardından Kalılıc Bağlantılar  seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Ayrıca WordPress İçin En İyi Seo Eklentileri yazımıza bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir