Gurmehub, WordPress, WordPress Geliştirme

WordPress Gutenberg Blok Düzenleyicisini Sevmek İçin 4 Neden

WordPress Gutenberg

Alışık olduğunuz diğer sayfa oluşturuculardan veya editörlerden WordPress Gutenberg’e geçmeyi hiç düşündünüz mü? Bunu yapmazsanız bugünkü makaleyi okuduktan hemen sonra Gutenberg editörü kullanmayı düşünebilirsiniz.

WordPress Gutenberg

WordPress Gutenberg’in piyasaya sürülmesinden bu yana neredeyse 5 sene olacak ve bu, WordPress için önemli bir geri dönüş niteliğinde. Başlangıçta kullanıcılarının yeni editöre geçmek konusunda tereddütleri vardı fakat zamanla bir çok kullanıcı Gutenberg’e geçti. Klasik düzenleyici veya Elementor’u uzun zamandır kullanıyorsanız, geçiş yapmak zor görünebilir.

Artık varsayılan editörü olarak geçen Gutenberg, blog yazma ve sayfa oluşturmayı kolaylaştıran özelliklerle geliştirildi. Kısa kodlara, HTML’e ve eklentilere daha az bağımlılık olduğundan yaratıcı içerikli web sitelere büyük kolaylık getirir ayrıca kullanılan eklenti sayısı azaldığından tasarımların siteleri yavaşlatma oranını düşürmektedir. Klasik düzenleyiciyle karşılaştırıldığında Gutenberg blok düzenleyicisi daha az karmaşıktır, bu da blogcuların veya içerik oluşturucuların sayfalarını kolayca tasarlamasını kolaylaştırır. Düzenleme alanı, kullanımı daha kolay olan Klasik Düzenleyici’ye göre daha büyüktür. Gutenberg editöründe her şey daha organize ve düzenlenmesi daha kolaydır.

Gutenberg’e Geçmek İçin En İyi 4 Neden

1. Yüksek Performans ve Hız

Büyük Kütüphaneleri Sadece Bir Fonksiyon İçin İndirme Zahmetinden Kaçının: WordPress Gutenberg, daha yüksek sayfa hızı sunar. Ağır widget’lar veya kütüphaneler indirmek yerine blokları ayrı ayrı kullanabilirsiniz, bu da sayfa yükleme süresini azaltır ve kullanıcı deneyimini geliştirir.

WordPress Sitenizi Yavaş Yükleme Hızından Kurtarın: Gutenberg ile çarpıcı web sayfaları oluşturabilirsiniz, üçüncü taraf sayfa oluşturuculara gerek kalmaz ve sitenizi yavaşlatmaz. Blok kütüphanesiyle editörünüzü süper şarj edebilirsiniz.

2. Kullanım Kolaylığı ve Esneklik

Teknik Bilgi Gerekmiyor: Gutenberg, basit ve kullanıcı dostu bir arayüz sunar. Teknik bilgiye ihtiyaç duymadan blog yazıları ve sayfalar oluşturabilirsiniz.

Blogunuzu Dikkatiniz Dağılmadan Düzenleyin: Google Docs benzeri özelliklerle içeriğinizi kolayca gezinebilir ve “Spotlight” özelliği ile tek bir bloka odaklanarak düzenleyebilirsiniz.

Ek Özelleştirilmiş HTML Kodlarını Kolayca Ekleyin: Bloklarınızı HTML kodlarıyla özelleştirebilir, kenarlıkları düzenleyebilir ve görüntüleri değiştirebilirsiniz.

3. Özel ve Gelişmiş Blog Özellikleri

Sadece Gutenberg’de Bulunan Özel Blog Özellikleri: Drop Cap gibi özel özelliklerle bloglarınıza stil ekleyebilir ve içeriklerinizi anında yayınlayabilirsiniz. Kolay erişilebilir araç çubuğu ile bloklarınızı özelleştirebilirsiniz.

TinyMCE Editörüne Olan Bağımlılığı İyi Şekilde Azaltma: Gutenberg, blogunuzu düzenlemenize ve biçimlendirmenize yardımcı olacak daha gelişmiş özellikler sunar. Kod bilmeden harika web sayfaları oluşturabilirsiniz.

4. Tasarım ve Medya Yönetimi

Anında Tasarım İçin WordPress Blok Desenlerini ve Kütüphanelerini Kullanın: Yapı taşları ve blok desenleri ile web sitenizi kolayca oluşturabilirsiniz. Ücretsiz bloklar kullanarak gönderilerinizi ve web sitenizi tasarlayabilirsiniz.

Ücretsiz Olarak Özel Web Sitesi Oluşturma Özelliklerini Elde Edin: Gutenberg Blok Editörü varsayılan olarak gelir ve ek para harcamanıza gerek kalmaz. Bloklar oluşturup tekrar kullanabilirsiniz.

Popüler Kaynaklardan Medya İçeriğini Sorunsuzca Gömün: Medya içeriğini popüler kaynaklardan sürükleyip bırakarak sitenize gömebilirsiniz. Böylece blog yayınlarken veya web sayfası oluştururken zaman tasarrufu sağlarsınız.

Kısacası tasarım özgürlüğü, kolaylığı ve sayfa hızı açısından faydaları ile WordPress Gutenberg’in katkıları görülmeye değerdir. Belli bir alışma süresinden sonra tasarımlarınızı Gutenberg editöre geçirmekten pişman olmayacaksınız.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için blog sayfamızı takip etmeyi unutmayınız.

Gutenberg ile mağaza tasarımınız bitti, şimdi kargo işlemlerinizi otomatikleştirecek eklentimize göz atın!

wordpress gutenberg
Web Sitenizi Özgünleştirin, İşinizi Büyütün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir